Wimbledon. Majchrzak może dołączyć do Hurkacza, Żuk nie

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Mieszane szczęście mieli dziś polscy tenisiści w kwalifikacjach Wimbledonu. Kamil Majchrzak odwrócił losy spotkania z Robinem Haasem. Z Denisem Kudlą przegrał natomiast Kacper Żuk. Oznacza to, że młodszy z naszych reprezentantów musi jeszcze poczekać na wielkoszlemowy debiut.

Jako pierwszy na kort wyszedł w środę Kacper Żuk. Stanął on naprzeciw rozstawionego z „6” Amerykanina Denisa Kudli. Polak nawiązał wyrównaną walkę, jednak zawodził w decydujących momentach. Pierwszy set zakończył się tiebreakiem, w którym nasz reprezentant wygrał tylko jedną piłkę. W drugiej partii Polak odrobił stratę przełamania z początku tej części spotkania doprowadzając do wyniku 4:5. Niestety w kolejnym gemie znów stracił serwis, a tym samym nadzieję na wielkoszlemowy debiut. Dwie piłki meczowe obronił, doprowadzając do równowagi. Kudla wywalczył jednak trzecią i tym razem zdołał zakończyć mecz.

Nieco podobny przebieg miało do pewnego momentu starcie najwyżej rozstawionego w kwalifikacjach Kamila Majchrzaka z Holendrem Robinem Haase. W pierwszej partii Polak odrobił stratę przełamania i doprowadził do tiebreaka. W nim prowadził już 4:1, a potem również 5:4. Jednakże trzy ostatnie piłki w decydującej rozgrywce wygrał Haase i to on przybliżył się do awansu. W drugim secie to piotrkowianin najpierw prowadził z przewagą breaka. Jednakże znowu w ósmym gemie sam odrabiał straty i znowu do rozstrzygnięcia potrzebny był tiebreak. Na szczęście tym razem Polak nie tylko szybko wypracował sobie pokaźną przewagę, ale i utrzymał ją, wygrywając 7:4.

Dzięki temu doprowadził do decydującego seta. Ten znów był wyrównany, ale łatwiej swoje gemy serwisowe wygrywał Polak. I w końcu dopiął swego. Wywalczył piłki meczowe na 6:4 przy serwisie rywala i drugą z nich wykorzystał. Dzięki temu zagra o awans do drabinki głównej z Chilijczykiem Marcelo Barriosem.

Denis Kudla (Stany Zjednoczone, 6) – Kacper Żuk (Polska) 6:7(1), 4:6

Kamil Majchrzak (Polska, 1) – Robin Haase (Holandia) 6:7(5), 7:6(4), 6:4