Wimbledon. Najwilgotniejsze warunki pogodowe od prawie dekady

/ Dominika Opala , źródło: www.tennismajors.com /własne, foto: AFP

W pierwszych dniach Wimbledonu kibice byli świadkami wielu upadków oraz słabej przyczepności tenisistów i tenisistek. O wyjątkowo śliskiej trawie w tym roku wypowiadali się już m.in. Novak Dżoković czy Roger Federer. Organizatorzy turnieju wyjaśnili przyczynę tej sytuacji. 

Nie od dziś wiadomo, że na trawiastej nawierzchni zdarza się więcej upadków niż na innych podłożach. Tenisistki i tenisiści mają specjalnie przystosowane obuwie, ale to i tak nie chroni ich w pełni przed utratą przyczepności. Już po pierwszym występie w tegorocznej edycji Wimbledonu, w pomeczowym wywiadzie Novak Dźoković wspomniał, że będzie musiał lepiej poruszać się na korcie i lepiej ślizgać. O tym, że nawierzchnia jest wyjątkowo śliska w tym roku mówili też Roger Federer i Andy Murray. Boleśnie przekonali się o tym także Serena Williams i Adrian Mannarino. Oboje w swoich meczach stracili równowagę i doznali urazu, przez co musieli zejść z kortu.

Organizatorzy Wimbledonu wydali oświadczenie na temat panujących warunków, które przesłali do dziennikarza portalu www.tennismajors.com. Brzmi ono następująco:

Przygotowanie kortów trawiastych jest dokładnie takie samo, jak w poprzednich latach. Każde kort trawiasty jest sprawdzany przez Supervisorów Wielkiego Szlema, Biuro Sędziowskie i zespół terenowy przed rozpoczęciem gry. W te dwa dni byli zadowoleni z warunków i oczyścili boiska do gry. Warunki pogodowe podczas dwóch dni otwarcia były najwilgotniejsze od prawie dekady, co wymagało zamknięcia dachu na korcie centralnym i korcie nr 1 przez długi czas. Dzieje się tak w czasie, gdy trawa jest najbardziej soczysta i zielona, co powoduje dodatkowe nawilżenie na naturalnej powierzchni. Z każdym rozegranym meczem korty będą się umacniać.

Zespół terenowy i Sports Turf Research Institute codziennie rano dokonują odczytów twardości, aby upewnić się, że korty mają odpowiedni poziom wilgoci. Nasz długoletni zespół terenowy doświadczył prawie każdej możliwej kombinacji warunków pogodowych. Nadążają za najnowszymi technologiami kortów trawiastych i wykorzystują je, przygotowują się na każdą pogodę i codziennie reagują na aktualne warunki. Będziemy nadal monitorować te odczyty i odpowiednio dostosowywać nasz plan pielęgnacji trawy.