Wimbledon. Panowie i panie rozstawieni według tych samych zasad

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennis.com/www.twitter.com, foto:

Zarówno panowie, jak i panie w przyszłym sezonie będą rozstawieni na kortach Wimbledonu według tych samych zasad. Różny sposób lokowania w drabince turnieju głównego najlepszych tenisistów i tenisistek obowiązywał od roku 2002.

W drugiej edycji wimbledońskiego turnieju w XXI wieku wprowadzono system, na podstawie którego mężczyźni byli rozstawiani na zasadach premiujących występy na kortach trawiastych. To sprawiło przed rokiem pewien kłopot Rafaelowi Nadalowi. Hiszpan przybył do Londynu po dwunastym triumfie na paryskiej mączce jako drugi tenisista świata. Mimo to z racji wyjątkowych zasad z „dwójką” wystąpił Roger Federer. Taką pozycję Szwajcarowi zapewniła wygrana w turnieju rozgrywanym na trawie w niemieckim Halle.

– Wimbledon to jedyna impreza w roku, w której ludzie odpowiedzialni za turniej działają po swojemu, według własnych kryteriów. A ta niesprawiedliwość spotkała przecież nie tylko mnie. Także innych zawodników, którzy pracowali na swój status przez cały sezon – skomentował swego czasu sytuację tenisista z Półwyspu Iberyjskiego.

Teraz organizatorzy poinformowali, że od przyszłego roku wycofują się z rozwiązania, które obowiązywało blisko dwie dekady. Jako powód takiej decyzji podano odwołanie wszystkich tegorocznych turniejów rozgrywanych na trawie. Tym samym od 2021 roku zarówno mężczyźni, jak i panie będą rozstawieni wyłącznie na podstawie pozycji zajmowanej w rankingu.