Wimbledon. Pięciosetowe starcie nie dla Hurkacza. Polak poza turniejem

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz przegrał z Alejandro Davidovichem Fokiną w pierwszej rundzie Wimbledonu. Polak, po przegraniu dwóch pierwszych setów, dwa następne rozstrzygnął na swoją korzyść, lecz w decydującej partii nie wykorzystał prowadzenia i uległ w nim Hiszpanowi 6:7(8).

W pierwszym secie, przerwanym przy stanie 3:3 przez opady deszczu, obaj tenisiści zaprezentowali bardzo podobny poziom, pilnowali własnego podania i w konsekwencji o losach tej partii zadecydował tiebreak. W nim jednak jako pierwszy przewagę zdobył Davidovich Fokina i to on ostatecznie wyszedł na prowadzenie 1-0 w setach. W drugiej odsłonie Polak popełnił natomiast bardzo dużo niewymuszonych błędów i w kluczowym momencie stracił serwis. Drugi set także został w konsekwencji zapisany na konto Hiszpana.

Na początku trzeciej partii ubiegłoroczny półfinalista imprezy wciąż nie prezentował najlepszej dyspozycji. Davidovich Fokina utrzymywał natomiast wysoki poziom i po wypracowaniu sobie przewagi, przy stanie 5:3 miał trzy piłki meczowe. Niespodziewanie, moment ten był początkiem długiego fragmentu bardzo dobrej gry Hurkacza. Polak wygrał pięć punktów z rzędu, zdobył przełamanie powrotne, a następnie utrzymał podanie i doprowadził do stanu 5:5. Wtedy tenisiści ponownie musieli opuścić kort z powodu deszczu. Przerwa nie zmieniła jednak przebiegu gry. Nasz reprezentant wygrał po powrocie na kort dwa kolejne gemy i doprowadził do czwartej partii. Ją błyskawicznie rozstrzygnął na swoją korzyść rezultatem 6:2.

W decydującej odsłonie Polak kontynuował dobrą grę i szybko przełamał rywala. Davidovich Fokina równie szybko zdobył wprawdzie przełamanie powrotne, lecz chwilę później Hurkacz ponownie wyszedł na prowadzenie. Gdy wydawało się, że wszystko idzie po myśli naszego tenisisty, doszło do kolejnego zwrotu akcji. Serwując po zwycięstwo w meczu przy stanie 5:4, stracił on podanie. O losach spotkania zadecydował tiebreak, który w decydującej partii rozgrywany jest do dziesięciu punktów. Przez większą jego część wszystko układało się po myśli Polaka, lecz w końcówce meczu ponownie dobrą serię odnotował Hiszpan. Davidovich Fokina wykorzystał drugą piłkę meczową w tym secie, a piątą w całym spotkaniu i awansował do drugiej rundy.

W następnym meczu Alejandro Davidovich Fokina spotka się z Jirim Veselym. Czech pokonał w trzech setach Federico Corię.

Pierwsza runda singla

Hubert Hurkacz (Polska, 7) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) 6:7(4), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7(8)