Wimbledon. Pierwsza kobieta na stanowisku przewodniczącego

/ Jakub Ślotała , źródło: własne/insidethegames.biz, foto:

Organizator Wimbledonu, All England Lawn Tennis Club (AELTC) ogłosił zmiany, które nastąpią na stanowisku przewodniczącego. Pierwszy raz w historii klubu zostanie nim kobieta, Deborah Jevans.

Aktualnie Jevans pełni funkcję wiceprzewodniczącego AELTC i zastąpi odchodzącego Iana Hewitta na koniec tegorocznego, londyńskiego szlema. Przyszła przewodnicząca ma już doświadczenie w zarządzaniu imprezami sportowymi na najwyższym poziomie. Była dyrektorem ds. sportu w Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r. Zajmowała również stanowisko dyrektora ds. tenisa kobiet w Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

Deborah Jevans grała również zawodowo w tenisa. Jej kariera nie trwała długo, ponieważ zaledwie siedem lat (1976 – 1983). Pomimo bilansu 17-31 w singlu, może się pochwalić wygraniem juniorskiego Wimbledonu oraz czwartą rundą w roku 1979. Aktualnie przewodniczy i zasiada w kilku komitetach zajmujących się organizacją zawodów od strony zaplecza i marketingu.

Szerokie doświadczenie w wielu różnych strukturach docenia aktualny przewodniczący. – Debbie posiada cenne połączenie umiejętności i doświadczenia zdobyte podczas kariery sportowej, zarówno jako była zawodowa tenisistka, jak i poprzez szereg kierowniczych ról w renomowanych organizacjach sportowych, a także wieloletnią pracę w Komitecie Klubu — powiedział Hewitt.

Sam Hewitt zajmuje obecne stanowisko od 2019 i w tym czasie nadzorował wprowadzenie kilku trudnych decyzji. Odwołanie Wimbledonu 2020, wprowadzenie gry w środkową niedzielę mistrzostw i zakaz gry dla Rosjan i Białorusinów w minionym roku.