Wimbledon.Rosyjscy i białoruscy tenisiści z zakazem występu?

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Reprezentantów Rosji i Białorusi może zabraknąć podczas tegorocznej rywalizacji na kortach Wimbledonu. Taką informację podają brytyjskie media. Tym samym zmagania odbyłyby się między innymi bez wicelidera rankingu ATP – Daniiła Miedwiediewa. Decyzję o ewentualnym starcie reprezentantów tenisistów z dwóch krajów, które zaatakowały Ukrainę ma podjąć organizator, którym jest prywatny klub.

Od 24 lutego trwa agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mimo tego ani ATP, ani WTA, ani ITF nie zdecydowały się na wykluczenie reprezentantów Rosji z rywalizacji indywidualnej. Jedynie drużyny tego kraju wyeliminowano z Pucharu Davisa oraz BJKC. Z kolei tenisistki i tenisiści mogą rywalizować, ale bez flag i hymnu.

Jak donoszą brytyjskie media władze All England Club rozważają uniemożliwienie występu reprezentantom Rosji i Białorusi w tegorocznej edycji. Uzasadniają to obawą, że ewentualna wygrana umocniłaby reżim Władimira Putina podczas inwazji na Ukrainę. Jak informują organizatorzy, status ich turnieju zezwala na to, aby móc niezależnie zdecydować kto ma prawo występu na kortach przy Church Road 19, a kto nie. Bez obaw konsekwencji prawnych takiej decyzji.

– Jako prywatny klub będzie mógł on powstrzymać rosyjskich i białoruskich graczy przed rywalizacją w Wimbledonie i to bez konsekwencji prawnych” – czytamy w brytyjskich mediach.

Obecne informacje to potwierdzenie tego co pojawiło się w mediach przed kilkunastoma dniami. Wówczas to Nigel Huddleston, czyli Minister Sportu Wielkiej Brytanii, wydał oświadczenie. Poinformował w nim, że sportowcy Rosji i Białorusi mogą brać udział w rywalizacji sportowej na Wyspach Brytyjskich tylko, gdy wydadzą pisemne oświadczenie o niewspieraniu działań przywódców swych krajów oraz, gdy pisemnie wyrażą swój sprzeciw wobec działań prowadzonych w Rosji.

Ostatecznie decyzje dotyczące tego kto będzie mógł rywalizować w tegorocznym Wimbledonie, a kto nie, mają zostać podjęte do połowy maja.