Wimbledon. Sabałenka i Pliszkova powalczą o finał

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Karolina Pliszkova i Aryna Sabałenka zostały pierwszymi półfinalistkami Wimbledonu 2021. Zarówno dla Czeszki, jak i dla Białorusinki to pierwszy półfinał londyńskiego szlema w karierze.

Karolina Pliszkova nie straciła jeszcze seta w drodze do półfinału Wimbledonu. We wtorek Czeszka odprawiła Viktoriję Golubic, oddając jej tylko cztery gemy. Początek spotkania był wyrównany i zapowiadał zaciętą walkę. Jednak od stanu 2:2 zaczęła rysować się wyraźna przewaga wyżej notowanej tenisistki. Była liderka rankingu wygrała od tego momentu siedem gemów z rzędu, dominując w każdym elemencie gry i znajdując odpowiedź na wszystkie zagrania Szwajcarki.

W drugiej partii Pliszkova także dwukrotnie odebrała podanie rywalce, sama natomiast ani razu nie straciła serwisu. Przy stanie 4:2 dla reprezentantki naszych południowych sąsiadów Golubic miała trzy szanse na częściowe odrobienie strat, ale z trudnej sytuacji wybroniła się rozstawiona z „8” zawodniczka. Po godzinie i 22 minutach Pliszkova zameldowała się w pierwszym półfinale w Wimbledonie. Tym samym Czeszka osiągnęła ten etap w każdym z turniejów Wielkiego Szlema.

Rywalką Pliszkovej w walce o finał będzie Aryna Sabałenka. Białorusinka pierwszy raz w karierze awansowała do półfinału wielkoszlemowego. We wtorkowym spotkaniu tenisistka z Mińska wyeliminowała pogromczynię Igi Świątek, Ons Jabeur. Sabałenka zaprezentowała niezwykle ofensywny tenis i z każdej piłki starała się atakować. Tunezyjka z kolei zmieniała rytm gry i próbowała zaskoczyć przeciwniczkę skrótami. W efekcie do dziewiątego gema nie doszło do żadnego przełamania. Przy stanie 5:4 dla Białorusinki zawodniczki rozegrały prawie 10-minutowego gema, którego na swoje konto zapisała turniejowa „dwójka”, wykorzystując tym samym piątą piłkę setową.

W drugiej odsłonie Sabałenka poszła za ciosem i błyskawicznie objęła prowadzenie 2:0. Jabeur nie poddała się jednak i już w kolejnym gemie odrobiła starty. Na nowo zaczęła się zacięta walka i wymiana ciosów. Z batalii tej zwycięsko wyszła Białorusinka, która zdobyła następne przełamanie na 5:3. W ostatnim gemie Tunezyjka miała jeszcze szansę na powrót do meczu, ale ostatecznie nie wykorzystała tej okazji i to Sabałenka zameldowała się w półfinale.