Wimbledon. Świetny mecz Tomasza Berkiety

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: Artur Rolak

Tomasz Berkieta awansował do drugiej rundy rozgrywek juniorów podczas tegorocznego Wimbledonu. W sobotnim meczu pierwszej fazy imprezy reprezentant Polski pokonał Pavle Marnikova.

Finalista rozgrywanego przed miesiącem Roland Garros w tej kategorii od początku uważany był za faworyta spotkania z Australijczykiem. Berkieta jest rozstawiony podczas turnieju w Londynie z „czwórką”. Rozegranie meczu zostało utrudnione przez kapryśną pogodę, która tego dnia panowała na Wimbledonie. Pierwszy set pojedynku okazał się zacięty. Wrażenie lepszego tenisisty sprawiał jednak Berkieta, który łatwiej wygrywał gemy serwisowe. Nasz rodak lepiej spisywał się także jako returnujący, o czym świadczyły break pointy. Warszawiak nie wykorzystał jednak szans na przełamanie, które pojawiły się na początku oraz w końcowej fazie partii. O wyniku musiał więc zadecydować tie-break. W nim Australijczyk prowadził już 4-0. Od tamtego momentu nastąpiło przebudzenie Berkiety. Polak wygrał wszystkie pozostałe punkty w dogrywce, dzięki czemu wygrał otwierającego seta.

Okazało się, że Marnikovowi wystarczyło sił tylko na jedną odsłonę meczu. Druga partia miała bowiem jednostronny przebieg. Berkieta przełamał w niej dwukrotnie rywala. Dzięki temu reprezentant Polski pewnie rozstrzygnął seta na swoją korzyść, nie pozostawiając złudzeń, kto był lepszy w spotkaniu. Nasz najlepszy junior awansował do drugiej rundy rozgrywek. Jego następnym przeciwnikiem będzie Francuz Nathan Trouve.