Wimbledon.Tegoroczna edycja bez reprezentantów Rosji i Białorusi?

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Tenisistek i tenisistów z Rosji oraz Białorusi może zabraknąć podczas tegorocznego Wimbledonu. To efekt sankcji jakich nałożenie planują władze Wielkiej Brytanii. Jest to oczywiście efekt agresji militarnej na Ukrainę.

Po tym jak Rosja zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów władze Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF) podjęły decyzję o wykluczeniu drużyn narodowych tego kraju z rozgrywek drużynowych. Zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak w rywalizacji indywidualnej Rosjanie wciąż mogą grać, ale pod flagą neutralną.

Jak podają brytyjskie media władze Wielkiej Brytanii chcą zrobić kolejny krok, w kierunku wykluczenia tenisistów i tenisistek Rosji oraz Białorusi z rozgrywek na Wimbledonie, jeżeli wojna wciąż będzie trwać. Taki scenariusz podczas wtorkowego spotkania przedstawił minister sportu.

– Nie sądzę, aby ludzie zaakceptowali sportowców wyraźnie akcentujących grę pod rosyjską flagą. W szczególności jeśli istnieje jakikolwiek element wsparcia dla Putina i jego reżimu – powiedział Nigel Huddleston.

Jednak jest furtka dającą szansę występu na londyńskich kortach. Ci, którzy chcą się pojawić w tym roku na Wimbledonie, muszą zapewnić o braku poparcia z ich strony dla działań prowadzonych przez władze ich kraju na Ukrainie.