Wimbledon. Zapadła decyzja dotycząca startu Rosjan i Białorusinów

/ Jakub Karbownik , źródło: www.twitter.com/własne, foto: AFP

Reprezentanci Rosji i Białorusi będą mogli wystąpić podczas tegorocznej edycji Wimbledonu. Jednak będą oni występować pod neutralną flagą, a także będą musieli sprawić dodatkowe warunki.

Od pewnego czasu spekulowano na temat powrotu do rywalizacji tenisistów krajów, które w lutym 2022 roku zaatakowały Ukrainę. To o czym mówiło się od kilku tygodni, obecnie jest już oficjalnym stanowiskiem organizatorów najstarszego turnieju wielkoszlemowego. Tenisistki i tenisiści Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować w tym roku na kortach Wimbledonu.

All England Club będący organizatorem turnieju na swej stronie i w mediach społecznościowych opublikowało oświadczeniem, w którym m.in. piszą: ” „Naszą obecną intencją jest przyjmowanie zgłoszeń od rosyjskich i białoruskich zawodników pod warunkiem, że będą rywalizowali jako neutralni sportowcy i spełnią odpowiednie warunki”.

Tymi dodatkowymi warunkami są: zakaz wyrażania poparcia dla rosyjskiego ataku na Ukrainę oraz w imprezie nie wystąpią ci, którzy otrzymują wsparcie finansowe z Rosji lub Białorusi. Tyczy się to również firm kontrolowanych przez państwo.