Wimbledon. Zerwanie z tradycją

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Zmiany w harmonogramie turnieju od następnego sezonu zapowiedzieli organizatorzy Wimbledonu. Ma to pomóc w lepszym planowaniu gier.

Impreza rozgrywana na londyńskich kortach to najstarszy i najbardziej prestiżowy ze wszystkich turniejów Wielkiego Szlema. Kibicom na całym świecie kojarzy się z wieloma tradycjami. Chociażby taką, że grający na korcie centralnym muszą występować w kompletnie białym stroju. Z tego powodu przed kilkoma laty Roger Federer musiał zmienić obuwie, po tym, gdy się okazało, że jego buty mają pomarańczowe podeszwy. Innym elementem związanym z rywalizacją przy Church Road 19 jest wolna niedziela, czyli siódmy dzień rywalizacji. Jak podali organizatorzy, od edycji Wimbledonu w 2022 mecze będą rozgrywane także tego dnia.

Przerwa w rozgrywkach służyła pielęgnacji trawy. Jednak gospodarze imprezy uznali, że obecnie technologia stoi na tak wysokim poziomie, że nie potrzebny jest dzień wolny, aby odpowiednio zadbać o londyńskie trawniki. – Z biegiem czasu Wimbledon nieustannie ewoluował, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom i zachowaniom naszych fanów. Chcemy, aby więcej osób na całym świecie mogło cieszyć się mistrzostwami – skomentowała wprowadzane zmiany w rozmowie z BBC Sally Bolton szefowa All England Lawn Tennis Club.

Niedzielna rywalizacja w ponad stuletniej historii turnieju toczyła się dotychczas czterokrotnie. Miało to miejsce w latach: 1991,1997,2004,2016. Od przyszłego sezonu będzie to nowa tradycja. Wprowadzenie jej sprawi też rezygnacje z tzw. Manic Monday, tzn. poniedziałku, w który odbywały się wszystkie mecze IV rundy singla kobiet i mężczyzn.