Władze ATP i WTA komentują decyzję o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z Wimbledonu

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Władze WTA i ATP skomentowały decyzję organizatorów Wimbledonu, którzy wykluczyli z tegorocznej edycji turnieju reprezentantów Rosji i Białorusi. Stanowisko organizatorów niemal wszystkich turniejów (poza wielkoszlemowymi) w rywalizacji kobiet i mężczyzn wpisuje się w ich dotychczasowe działania.

Po tym, jak Rosja i Białoruś zaatakowały Ukrainę zarówno ATP, jak i WTA nie wykluczyło tenisistów z tych krajów z rywalizacji w organizowanych przez siebie turniejach. Jedyne czego zakazali to występu pod flagą swojego kraju. Tym samym nie dziwią głosy włodarzy męskiego i kobiecego touru, którzy skomentowali decyzję władz londyńskiego klubu organizującego Wimbledon.

– Uważamy, że decyzja o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z Wimbledonu jest niesprawiedliwa i może stworzyć szkodliwy precedens dla sportu. Dyskryminacja ze względu na narodowość stanowi naruszenie umowy z organizatorami Wimbledonu, do którego zgłaszani są gracze na podstawie rankingu ATP. Chcemy podkreślić, że w turniejach rangi ATP tenisiści z Białorusi i Rosji dalej będą mogli grać pod neutralną flagą. Równolegle będziemy kontynuować naszą pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zdecydowanie potępiamy naganną inwazję Rosji na Ukrainę. Solidaryzujemy się również z milionami ludzi, których obecna wojna dotknęła – możemy przeczytać w oświadczeniu wydanym przez ATP.

W podobnym tonie głos zabrali przedstawiciele WTA. – Jesteśmy bardzo rozczarowani dzisiejszą decyzją. Poszczególni sportowcy nie powinni być karani odebraniem im możliwości rywalizacji z powodu ich pochodzenia albo decyzji podejmowanych przez ich rządy. Taka decyzja nie jest ani sprawiedliwa, ani uzasadniona – napisali z kolei organizatorzy kobiecych rozgrywek.

Tegoroczny Wimbledon został zaplanowany w dniach 27.06-10.07. W związku z decyzję o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów, w rywalizacji nie zobaczymy m.in. wicelidera męskiego rankingu – Daniiła Miedwiediewa – oraz półfinalistki sprzed roku – Aryny Sabałenki. Najwyżej rozstawionymi będą Novak Dżoković u panów i Iga Świątek wśród pań.