Władze Madrytu chcą uhonorować Nadala. Hiszpan ma jedno „ale”

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.ubitennis.net/www.essentiallysports.com, foto: AFP

Członek madryckiej Rady Miasta zaproponował zmianę nazwy sportowego obiektu, będącego miejscem między innymi  tenisowych zmagań turnieju Madrid Open. Inicjatywa służyć miałaby uhonorowaniu dokonań Rafaela Nadala.

Autorem postulującego przemianowanie dotychczasowej „Caja Magica” na „Caja Magica Rafa Nadal” wniosku jest członek hiszpańskiej partii VOX – Fernando Martínez Vidal. Zanim jednak propozycja upamiętnienia sylwetki jednego z najwybitniejszych tenisistów w historii poddana została pod obrady, polityk pomysł skonsultował z samym zawodnikiem. Jak się okazało efekty tej rozmowy zaowocowały pewnymi jego modyfikacjami.

– Rafa jest zachwycony tą propozycją, ale uważa, że to na takie działania niewłaściwy czas. (…) Nie chciałby, żeby grając na obiekcie noszącym jego imię, rywalizujący z nim tenisiści czuli się niekomfortowo – wyjaśnia Vidal – Poprosił więc nas, by nazwa została zmieniona dopiero kiedy zakończy profesjonalną karierę, a my to zaakceptowaliśmy.

Podobne stanowisko w sprawie zdają się mieć Szwajcarzy, którzy od dłuższego czasu odmawiają aprobaty planom zmiany nazwy położonej w Bazylei St. Jakobshalle. Podejmowane już kilkukrotnie inicjatywy przemianowania jej na „Roger Federer Arena” na razie konsekwentnie odbijają się od ściany. Jak się wydaje powodów takiej postawy doszukiwać należy się w przekonaniu opinii publicznej o niestosowności upamiętniania w ten sposób wybitnych, ale żyjących nadal postaci. Obowiązujące w Szwajcarii prawo w ogóle nie dopuszcza takiej możliwości w przypadku nadawania nazw ulicom albo placom.

Madryckie „Magiczne pudełko” to składający się z trzech stadionów kompleks sportowy. Największy z nich, nazwany na cześć Manolo Santany, pomieścić może w sumie 12 500 widzów. Jeden z wchodzących w skład kompleksu obiektów jest także miejscem rozgrywania meczów przez piłkarzy Realu Madryt.

Rafael Nadal to rekordzista pod względem liczby zwycięstw w toczącym się na Caja Mágica turnieju Mutua Madrid Open. W dotychczasowej karierze tytuł mistrzowski zdobywał tam pięciokrotnie. Ponadto w historii zawodów tylko on oraz Roger Federer triumfowali tu zarówno gdy rozgrywki toczyły się na kortach twardych, jak i po roku 2009, kiedy nawierzchnię zmieniono na ziemną.