WTA. Dwie Rosjanki z szansami na turniejowe triumfy

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Dwie Rosjanki (choć oczywiście aktualnie występujące neutralnie) mogą w sobotę zdobyć tytuły w turniejach WTA. W finale w Cleveland Liudmiła Samsonowa podejmie Białorusinkę (również grającą bez flagi) Aliaksandrę Sasnowicz. W Granby Daria Kasatkina zmierzy się z reprezentującą Australię, choć też pochodzącą z Rosji, Darią Saville.

Półfinały turnieju w amerykańskim Cleveland były bardzo odmienne. Najpierw Aliaksandra Sasnowicz mierzyła się z Francuzką Alize Cornet. Zawodniczka z Białorusi przegrała pierwszego seta w tiebreaku, ale potrafiła odwrócić losy spotkania. Potrzebowała jednak niemal trzech godzin, by wyeliminować rywalkę. Zagra tym samym w swoim czwartym finale turnieju WTA, licząc na pierwsze zwycięstwo. Liudmiła Samsonowa tymczasem z łatwością rozprawiła się z Bernardą Perą. Amerykanka wygrała tylko trzy gemy. Rosjanka w finale turnieju WTA zagra po raz trzeci. Obydwa dotychczasowe wygrała.

W kanadyjskim Granby w piątek nie działo się wiele. Mecz Darii Saville z Ukrainką Martą Kostiuk wcale się nie odbył. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów doznała urazu barku i oddała mecz walkowerem. Saville zagra w finale po raz pierwszy od pięciu lat. Jej dotychczasowy bilans finałów to 1-3. Daria Kasatkina mierzyła się za to z Diane Parry z Francji. Ich starcie nie trwało jednak nawet godzinę. Parry było stać jedynie na wygranie dwóch gemów w pierwszej partii. Zawodniczka z Togliatti rozegra swój drugi finał w tym miesiącu i liczy na drugie zwycięstwo. W całej karierze triumfów ma już pięć.


Wyniki

Półfinały Cleveland:

Aliaksandra Sasnowicz (7) – Alize Cornet (Francja, 8) 6:7(5), 7:5, 6:3

Liudmiła Samsonowa – Bernarda Pera (Stany Zjednoczone) 6:1, 6:2

Półfinały Granby:

Daria Saville (Australia, 9) – Marta Kostiuk (Ukraina, 10) walkower

Daria Kasatkina (WC) – Diane Parry (Francja) 6:2, 6:0