WTA. Egipska sensacja i popsute święto Estonek

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Zakończyły się turnieje rangi WTA 250 w Parmie i Tallinie. Obydwa zapisały się w historii sportu. Turniej we Włoszech wygrała Mayar Sherif, zostając pierwszą Egipcjanką z takim osiągnięciem. Za to zawody w stolicy Estonii odbyły się po raz pierwszy.

Finał w Parmie odbył się w sobotę, choć tego samego dnia rozegrano jeszcze przeniesione przez pogodę półfinały. O tytuł rywalizowały rozstawiona z „1” Maria Sakkari, nieustannie szukająca swojego drugiego triumfu w rozgrywkach WTA oraz rewelacja turnieju – Mayar Sherif. Greczynka w teorii była zdecydowaną faworytką, ale znana jest z tego, że kiepsko gra w finałach. Na pięć wcześniej rozegranych wygrała tylko raz. Tymczasem dla jej rywalki dodatkową motywacją był fakt, że mogła się stać pierwszą zawodniczką ze swojego kraju, która sięgnie po puchar w rozgrywkach głównego cyklu.

Nieskuteczność Sakkari w najważniejszych meczach się potwierdziła. W pierwszej partii kilkukrotnie wychodziła na prowadzenie. Serwowała nawet na 6:4. I mimo tego przegrała 5:7, nie mając wcześniej nawet piłki setowej. W drugiej części meczu z początku ambitnie jeszcze walczyła, ale od połowy seta rywalka przejęła inicjatywę. Sherif wygrała 6:3. Tym samym 26-latka z Kairu zapisała nowe karty historii sportu w swoim kraju.

W niedzielę poznaliśmy pierwszą w historii triumfatorkę turnieju w Tallinnie. Ku rozczarowaniu lokalnych kibiców, którzy jeszcze w sobotę emocjonowali się starciem Anett Kontaveit i Kai Kanepi w półfinale tych zmagań, triumfatorką nie została najwyżej rozstawiona zawodniczka. Święto popduła im Barbora Krejczikova.

Czeszka w półfinale z wielkim trudem wyeliminowała Szwajcarkę Belindę Bencic, ale mimo to zachowała dużo sił na ostatni mecz. Swój czwarty tytuł zdobyła zaskakująco łatwo. Kontaveit trzeci raz z rzędu przegrała finał i trzeci raz z rzędu nie potrafiła w nim nawiązać wyrównanej walki. Tym razem uległa 2:6, 3:6.