WTA Finals. Bertens lepsza od Barty!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Kiki Bertens odwróciła losy pojedynku z Ashleigh Barty, która już we wtorek mogła awansować do półfinału WTA Finals w Shenzhen. Australijka uległa jednak Holenderce 6:3, 3:6, 4:6.

Kiki Bertens przegrała walkę o WT Finals na ostatniej prostej z Belindą Bencic. Tym samym Holenderka była pierwszą rezerwową, w razie, gdyby któraś z ośmiu tenisistek wycofała się z rywalizacji. Tak też się stało we wtorek. Naomi Osaka nie przystąpiła do meczu z Ashleigh Barty, więc to Bertens zmierzyła się z Australijką.

Świeżo upieczona finalistka „małych” mistrzostw WTA z Zhuhai godnie zastąpiła dwukrotną triumfatorkę wielkoszlemową i w trzech setach pokonała liderkę światowego rankingu.

Spotkanie rozpoczęło się nierówno z obu stron. Tenisistki miały problemy z utrzymaniem podania i w pierwszych sześciu gemach doszło do pięciu przełamań. Nerwy szybciej opanowała Barty i wyszła na prowadzenie 5:2. Bertens starała się nawiązać walkę, ale jeszcze nie do końca „czuła” nawierzchnię. Tym samym po 35 minutach Australijka zapisała partię otwarcia na swoje konto i tylko jeden set dzielił ją od awansu do półfinału WTA Finals.

Początek drugiej odsłony także należał do Barty, choć nie była ona w stanie odskoczyć rywalce na dwa gemy. Mistrzyni Roland Garros 2019 dwukrotnie przełamywała Holenderkę, ale ta za każdym razem odrabiała straty. W efekcie od stanu 2:3 Bertens wygrała kolejne cztery gemy i wyrównała wynik w meczu.

To nie był koniec zwycięskiej serii Holenderki, gdyż w decydującej partii błyskawicznie objęła prowadzenie 4:0. Tenisistka z Wateringen coraz pewniej czuła się na korcie, z kolei Barty popełniała błąd za błędem. Australijka jednak się nie poddawała i zerwała się do odrabiania strat. Wygrała kolejne dwa gemy, ale potem nie mogła już liczyć na pomoc Bertens w jej gemach serwisowych. W efekcie rezerwowa zawodniczka odniosła cenne zwycięstwo i wciąż ma szansę, by awansować do półfinału WTA Finals.