WTA Finals. Garcia wygrała wojnę nerwów i awansowała do półfinału

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Ostatnią półfinalistką tegorocznych Mistrzostw WTA została Caroline Garcia. Francuzka po trzysetowej batalii pokonała Darię Kasatkinę i zajęła drugie miejcie w Grupie Tracy Austin.

Jako pierwsza w tarapatach przy własnym serwisie znalazła się Rosjanka, która pomimo tego, że prowadziła już 40:0, to w drugim gemie musiała bronić „breakpointa”. Ostatecznie zdołała jednak utrzymać podanie, a chwilę później wykorzystała kilka błędów rywalki i sama zdobyła przełamanie. Od stanu 1:2 Francuzka złapała jednak dobry rytm gry, zdobyła kolejne trzy gemy i miała okazje, żeby podwyższyć prowadzenie na 5:2 przy własnym serwisie. W tym momencie w grze tenisistki z nad Sekwany coś się zacięło. Do głosu doszła cierpliwie grająca Rosjanka. Jej ciągłe zmiany rytmu gry zaczęły przynosić efekty w postaci coraz większej liczby błędów ze strony Garcii. Frustracja po stronie reprezentantki „Trójkolorowych” była coraz większa, a Kasatkina wygrała cztery gemy z rzędu i objęła prowadzenie w meczu.

Wypuszczenie z rąk szansy w pierwszej partii ewidentnie podrażniło Francuzkę, która od stanu 1:1 w drugiej odsłonie spotkania zdecydowanie podkręciła tempo. Błyskawicznie wygrała pięć kolejnych gemów i wyrównała stan rywalizacji.

Garcia dobrze rozpoczęła również decydującego seta i od razu odebrała podanie rywalce, ale nie była w stanie podeprzeć tego wygranym własnym gemem serwisowym. Francuzka po raz drugi odebrała podanie rywalce w piątym gemie, ale i tym razem nie była w stanie utrzymać przewagi. W tej części meczu obie tenisistki grały nerwowo. Świetne uderzenia przeplatały prostymi błędami. Niezwykle dramatyczny przebieg miał dziewiąty gem, w którym zawodniczki walczyły na przewagi przez trzynaście minut. Kasatkina miała w nim ogromne problemy z trafieniem serwisu w kort, ale turniejowa „szóstka” nie była w stanie wykorzystać żadnego z sześciu „breakpointów”. O losach meczu musiał zadecydować tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce przy pierwszej zmianie stron był remis 3:3. Później lekką przewagę wypracowała agresywniejsza Garcia, która wypracowała dwie piłki meczowe. Pierwszą reprezentantka Rosji obroniła kończącym forhandem, ale chwilę później Francuzka rozstrzygnęła na swoją korzyść bardzo długą wymianę i po 2 godzinach i 27 minutach mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Caroline Garcia zajęła w Grupie Tracy Austin zajęła drugie miejsce i w półfinale Mistrzostw WTA zmierzy się z Marią Sakkari.