WTA Finals. Pliszkova w półfinale! Wygrała szalony mecz z Halep

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Elina Switolina i Karolina Pliszkova wygrały mecze trzeciej kolejki w Grupie Fioletowej. To właśnie Ukrainka i Czeszka zajęły w niej dwa pierwsze miejsca, dzięki czemu awansowały do półfinałów.

Finały WTA powoli wchodzą w decydującą fazę. W piątek poznaliśmy nazwisko ostatniej półfinalistki. Do Ashliegh Barty, Belindy Bencic i Eliny Switoliny dołączyła Karolina Pliszkova. 27-letnia Czeszka wywalczyła awans, pokonując 6:0, 2:6, 6:4 Simonę Halep. Nadzwyczajnym widowiskiem był trzeci set tego pojedynku, w którym sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Zwrotom akcji towarzyszyły większe niż zazwyczaj emocje. Stawką meczu było bowiem nie tylko zwycięstwo, ale też awans do półfinału. Gdyby wygrała Rumunka, to ją oglądalibyśmy w sobotnim półfinale.

Do Halep należała jednak tylko środkowa faza pojedynku. Pierwszy set przegrany do zera nie załamał jej, tylko zmotywował do lepszej gry. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać – od stanu 2:2 w drugiej partii wygrała sześć gemów z rzędu, dzięki czemu nie tylko doprowadziła do remisu w setach, ale też wypracowała sobie przewagę przełamania w decydującej odsłonie rywalizacji. Później jednak do głosu znów doszła Pliszkova, która skupiała się na jak najszybszym kończeniu wymian. Odważna gra pozwoliła jej odrobić straty i odskoczyć na 5:2. Od zwycięstwa i trzeciego z rzędu awansu do półfinału WTA Finals dzielił ją tylko jeden gem.

Urok tego spotkania polegał jednak na tym, że niczego nie można było być pewnym. Kiedy wydawało się, że nic już Pliszkovej nie zabierze wygranej, Halep rzuciła się do odrabiania strat. Rumunka przegrywała już tylko 4:5, 30:0, kiedy jej pościg nieumyślnie przerwała sędzia liniowa. Dłuższa przerwa spowodowana sprawdzeniem śladu okazała się kolejnym punktem zwrotnym. Odbierająca wówczas Pliszkova wygrała cztery punkty z rzędu i w niecodziennych okolicznościach przypieczętowała awans do półfinału.

Zwyciężczynią Grupy Fioletowej, z kompletem zwycięstw na koncie, została natomiast Elina Switolina. Obrończyni tytułu pokonała wszystkie rywalki bez straty seta. W ostatniej kolejce pokonała 7:5, 7:6(10) rezerwową Sofię Kenin, która zastąpiła kontuzjowaną Biancę Andreescu.

Na sobotę zaplanowano obydwa półfinały. Ashleigh Barty zagra z Karoliną Pliszkovą, a Elina Switolina z Belindą Bencic. Na kort wyjdą również cztery najlepsze pary deblowe. Finały są zostaną rozegrane w niedzielę.