WTA Finals. Świątek odrobiła lekcje, Garcia bez szans

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek wyciągnęła wnioski z przegranego meczu z Caroline Garcią w Warszawie. W drugim pojedynku w ramach Grupy Tracy Austin Polka w imponującym stylu zrewanżowała się Francuzce i jest już bardzo blisko awansu do półfinału WTA Finals.

Reprezentantka „trójkolorowych” zgodnie z przewidywaniami od początku starała się wywierać bardzo dużą presję na podaniu liderki światowego rankingu. Przyniosło to efekt w postaci przełamania już w trzecim gemie. Dzięki dwóm wspaniałym backhandom podopieczna Tomasza Wiktorowskiego odrobiła stratę od razu po zmianie stron. W piątym gemie Świątek ponownie znalazła się w trudnej sytuacji, ale zachowała spokój i obroniła dwa „breakpointy”. Od tego momentu raszynianka coraz pewnie prezentowała się na korcie. Nie pozwalała zepchnąć się rywalce do obrony w pierwszych uderzeniach wymiany. Francuzka zaczęła popełniać coraz więcej błędów, dzięki czemu Polka zdobyła przełamanie na 5:3. Przy pierwszej piłce setowej Garcia wygrała bitwę na backhandowe krosy, a przy drugiej Świątek popełniła podwójny błąd serwisowy. Trzecią okazję raszynianka wykorzystała posyłając wygrywający serwis i objęła prowadzenie w meczu.

Świątek bardzo dobrze rozpoczęła również drugą odsłonę spotkania i już w pierwszym gemie odebrała podanie rywalce. Po zmianie stron dzięki świetnym returnom reprezentantka „trójkolorowych” wypracowała sobie trzy okazje z rzędu na odrobienie straty. Raszynianka zachowała jednak zimną krew. Wygrała pięć kolejnych punktów i podwyższyła prowadzenie. Będąca w trudnej sytuacji Garcia podejmowała coraz większe ryzyko na returnie. Od czasu do czasu w efektowny sposób zdobywała punkty, ale zdecydowanie częściej popełniała błędy. Jej ataki do siatki również były coraz mniej skuteczne. Turniejowa „jedynka” w końcówce meczu pewnie wygrywała własne gemy serwisowe, a w siódmym gemie dołożyła jeszcze jedno przełamanie i odskoczyła na 5:2. W ósmym gemie Świątek wykorzystała pierwszą piłkę meczową i po godzinie i 23 minutach gry zakończyła spotkanie asem serwisowym.

Iga Świątek jest już bardzo blisko awansu do półfinału WTA Finals. Miejsce w najlepszej czwórce imprezy zapewni Polce jeden wygrany set Darii Kasatkiny w meczu z Coco Gauff


Wyniki

Grupa Tracy Austin

Druga kolejka

Iga Świątek (Polska, 1) – Caroline Garcia (Francja, 6) 6:3 6:2