WTA Finals. Switolina pierwszą finalistką

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Elina Switolina straciła pierwszego seta w turnieju, ale zdołała awansować do finału Shiseido WTA Finals Shenzhen. Ukrainka pokonała Belinda Bencic i jest o krok od obrony tytułu w Mistrzostwach WTA.

Na początku spotkania obie tenisistki pilnowały własnych serwisów. Reprezentantka Szwajcarii w piątym gemie jako pierwsza musiała bronić „breakpointa”, a chwilę później dzięki świetnym returnom przełamała rywalkę. Ubiegłoroczna mistrzyni błyskawicznie odrobiła jednak stratę i na tablicy wyników pojawił się rezultat 4:4. Bencic w tej części meczu była stroną dominująca, grała zdecydowanie ryzykowniej i bliżej linii, za co została nagrodzona w dwunastym gemie. 25-latka urodzona w Odessie obroniła dwie piłki setowej, ale przy trzeciej musiała już skapitulować. Szwajcarka najefektowniejszą wymianę meczu zakończyła wygrywającym backhandem po linii i objęła prowadzenie 1:0 w pojedynku.

Drugą odsłonę spotkania lepiej rozpoczęła Switolina, która odebrała podanie rywalce już w pierwszym gemie. W szóstym gemie młodsza rodaczka Rogera Federera, która przez większość czasu zmagała się z problemami zdrowotnymi, miała dwie okazje, żeby odrobić stratę, ale żadnej z nich nie wykorzystała i Ukrainka odskoczyła na 4:2. Starsza z zawodniczek wypracowaną przewagę utrzymała już do końca partii, a przy wyniku 5:3 dołożyła kolejne przełamanie i wyrównała stan rywalizacji.

Decydujący set pojedynku również nie rozpoczął się po myśli Bencic, która już w drugim gemie straciła podanie i po kilku minutach gry przerywała 0:3. Szwajcarska tenisistka w czwartym gemie utrzymała jeszcze podanie, ale przy wyniku 1:4 zdecydowała się poddać spotkanie.

Elina Switolina w finale zmierzy się albo z Ashleigh Barty albo z Karoliną Pliszkovą.