WTA. Iga Świątek i Tomasz Wiktorowski z szansami na wyróżnienie

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Iga Świątek i Tomasz Wiktorowski znaleźli się w gronie nominowanych do tytułów Zawodniczki Roku 2023 oraz Trenera Roku 2023. Dla Polki to szansa na kolejne w karierze wyróżnienie przyznane przez organizacją zajmującą się rozgrywkami kobiet.

Za najlepszą polską tenisistką udany sezon 2023. Raszynianka w kończącym się roku sięgnęła po sześć tytułów mistrzowskich. W tym okazała się niepokonana podczas kończącego sezon turnieju WTA Finals w Cancun. Czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa przez kilka tygodni zwolniła pozycję liderki rankingu WTA na rzecz Aryny Sabalenki. By powrócić na szczyt po meksykańskim triumfie. Tym samym drugi rok z rzędu kończy sezon na czele zestawienia najlepszych tenisistek świata.

Takie wyniki nie mogły umknąć włodarzom WTA, którzy nominowali Polkę do tytułu Tenisistki Roku 2023. Obok Igi Świątek w gronie nominowanych znalazły się niemal wszystkie uczestniczki tegorocznej edycji WTA Finals: Aryna Sabalenka, Coco Gauff, Jessica Pegula, Jelena Rybakina i Marketa Vondrousova.

Polka ma szansę na kolejną nagrodę przyznawaną przez WTA. W przeszłości było honorowana trzykrotnie. Przed rokiem została uznana Zawodniczką Roku 2022. Z kolei przed trzema laty w ręce Polki powędrowały dwa tytuły: ulubiona tenisistka kibiców oraz tenisistka, która zrobiła największy postęp.

Na wyróżnienie ma również szansę Tomasz Wiktorowski. Trener naszej najlepszej tenisistki znalazł się w gronie pięciu innych nominowanych: Brat Gilbert i Pere Riba (duet trenerski Coco Gauff), Anton Dubrov (trener Aryny Sabalenki), Emil Miske (trener Karoliny Muchovej) oraz Stefan Vukov (trener Jeleny Rybakiny).

Jeżeli obecny trener Igi Świątek, a w przeszłości Agnieszki Radwańskiej znalazłby uznanie w oczach WTA i to jemu przypadłby tytuł Trenera Roku 2023 wówczas powtórzyłby osiągnięcie Piotra Sierzputowskiego. Były trener polskiej czterokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej został uhonorowany tytułem w roku 2020.