Ranking WTA. Świątek zdystansowała kolejną gwiazdę, zmiany w czołówce

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Iga Świątek rozpoczęła 26. tydzień na pozycji liderki rankingu WTA. Tym samym Polka wyprzedziła w klasyfikacji wszech czasów kolejną tenisistkę, która była w przeszłości najlepszą tenisistką świata. W czołówce doszło do kilku zmian, a jest to efekt zmiany terminu rozgrywania turnieju WTA 500 w Ostrawie.

Iga Świątek odpoczywa po zdobyciu trzeciego tytułu mistrzowskiego w imprezach Wielkiego Szlema, tym razem na US Open. A z konta punktowego Polki zniknęły „oczka” zdobyte przed rokiem podczas turnieju w Ostrawie. Mimo to przewaga raszynianki nad drugą w zestawieniu Ons Jabeur wynosi ponad pięć tysięcy punktów. Nastąpiła z kolei zmiana na najniższym miejscu podium. Pozycję Anett Kontaveit zajęła Paula Badosa. Z kolei Aryna Sabalenka, obecnie szósta rakieta świata, zamieniła się lokatami z Marią Sakkari.

Najwyższe miejsca w karierze zajmują w najnowszym notowaniu triumfatorki ubiegłotygodniowych turniejów. Jekaterina Aleksandrowa, czyli mistrzyni z Seulu, to obecnie 21. rakieta świata. Z kolei dwie pozycje niżej znajduje się Ludmiła Samsonova, czyli najlepsza zawodniczka imprezy, jaka odbyla się w Tokio.

Magda Linette w zeszłym tygodniu występowała w Seulu i przegrała w meczu 1/4 finału z Emmą Raducanu. Taki wynik w połączeniu z odpisaniem punktów za turniej w Ostrawie, sprawił, że poznanianka spadła z miejsca 51. na 55.

Zajmująca pozycję liderki rakingu WTA od 4 kwietnia Iga Świątek wyprzedza kolejne zawodniczki w rankingu wszech czasów długości zajmowania pozycji numer jeden na świecie. Obecny tydzień jest 26. Polki na fotelu liderki. To sprawia, że zrównała się z Dinarą Safiną, a wyprzedziła o tydzień Naomi Osakę. Obecnie Polka, wraz z Rosjanką, zajmują 15. pozycję jeżeli chodzi o tenisistki z najdłuższym stażem na fotelu liderki rankingu. Kolejną zawodniczką, którą „goni” Polka jest Angelique Kerber, która zajmowała pozycję numer jeden przez 34 tygodnie. Numerem jeden jest Steffi Graff, która jako światowa jedynka występowała na kortach całego świata przez 377 tygodni.