WTA z podziałem turniejów jak w ATP

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Micky Lawler

Organizacja WTA ogłosiła zmiany, jakie zajdą wraz z nadchodzącym sezonem. Dotyczą one nazewnictwa kategorii turniejów, w jakich od 2021 roku będą rywalizować panie w głównym cyklu.

Dotychczas najwyżej notowane tenisistki walczyły w turniejach, które były podzielone na pięć kategorii: WTA Premier Mandatory, WTA Premier 5, WTA Premier, WTA International oraz WTA Challenger.

Od stycznia imprezy znajdujące się w kalendarzu podzielone zostaną na cztery kategorie: WTA 1000 (znajdą się w nich WTA Premier Mandatory i WTA Premier 5), WTA 500 (WTA Premier), WTA 250 (WTA International) i WTA 125 (WTA Challenger).

– System liczbowy pozwoli na natychmiastowe zidentyfikowanie poziomu imprezy, dzięki czemu kibice będą mogli w łatwiejszy sposób śledzić tour. Ponadto dzięki temu nazwy upodobnią się do nomenklatury turniejów ATP. Profesjonalny tenis będzie miał ten sam system i stanie się bardziej jednolity – możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na stronie Organizacji przez Micky Lawler.

Do rozpoczęcia sezonu 2021 pozostał niespełna miesiąc. Wciąż jednak nie wiadomo gdzie odbędzie się pierwsza impreza. Jak zapowiedział przed kilkoma dniami szef WTA, trwają rozmowy nad rozegraniem kilku imprez w styczniu. Następnie tenisowa karuzela miałaby się przenieść do Australii. Tam 8 lutego ma rozpocząć się Australian Open.