Wuhan. Przykry koniec wspaniałej serii

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

O tytuł w turnieju Dongfeng Motor Wuhan Open zagrają Anett Kontaveit i Aryna Sabałenka. Białorusinka zatrzymała ubiegłoroczną finalistkę Ashleigh Barty, a Estonka pokonała kontuzjowaną Wang Qiang.

Jako pierwsze na korcie centralnym pojawiły się reprezentantka Estonii i faworytka gospodarzy. Spotkanie trwało niestety tylko 44minut. Chinka, która tydzień wcześniej triumfowała w Kantonie, nie wytrzymała trudów dziesiątego meczu z rzędu przed własną publicznością i na początku drugiej partii zrezygnowała z dalszej gry z powodu kontuzji lewego uda.

Kontaveit, która po raz pierwszy w karierze awansowała do finału turnieju rangi Premier 5, o tytuł zagra z Aryną Sabałenką, która zatrzymała ubiegłoroczną finalistkę, Ashleigh Barty.

Australijka odebrała podanie rywalce w piątym gemie, dzięki czemu chwilę później wyszła na prowadzenie 4:2 i 5:3. W tej części meczu tenisistka z Antypodów grała na bardzo wysokim poziomie, szczególnie przy siatce. W dziesiątym gemie 22-latka urodzona w Ipswich miała okazję, żeby zakończyć seta przy pomocy własnego serwisu, ale nie wykorzystała tego atutu. Barty obroniła trzy „breakpointy” z rzędu, ale przy czwartym musiała już skapitulować. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym młodsza rodaczka Wiktorii Azarenki zwyciężyła 7:2.

Na początku drugiej odsłony meczu 20-latka urodzona w Mińsku poszła za ciosem, szybko odskoczyła na 2:0 i miała szansę, żeby wyjść na prowadzenie z podwójnym przełamaniem. Australijska tenisistka zdołał jednak utrzymać podanie. Barty w czwartym i szóstym gemie miała łącznie trzy szanse, żeby odrobić stratę „breaka”, ale Sabałenka za każdym razem broniła się świetnym serwisem. Białorusinkę przewagi przełamania już nie straciła i po godzinie i 27 minutach walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

W sobotę Aryna Sabałenka i Anett Kontaveit zmierzą się po raz pierwszy. Obie zagrają również o drugi tytuł w karierze.