Yibing Wu: Gotowanie pomaga mi się odprężyć

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennis365.com/, oprac. własne, foto: AFP

 

W ostatnią niedzielę Yibing Wu odniósł historyczny sukces. Tenisista z Państwa Środka wygrał turniej w Dallas i jako pierwszy Chińczyk mógł cieszyć się z tytułu rangi ATP Tour. Okazją do lepszego poznania zawodnika był wywiad, jakiego 23-latek udzielił po swoim triumfie w Stanach Zjednoczonych.

Chiński tenis może pochwalić się sporymi osiągnięciami, ale dotychczas znakomite rezultaty w tej dyscyplinie notowały głównie kobiety. Nadzieje, że niemoc reprezentantów tego kraju w męskich rozgrywkach przełamie właśnie Wu, były uzasadnione, ponieważ już jako nastolatek wygrywał on juniorski US Open. Potem jego kariera wyhamowała z powodu licznych kontuzji, ale w ostatnim sezonie zdołał wrócić do regularnej gry i odnotować kilka dobrych wyników. Wyróżnia się wśród nich trzecia runda US Open, w której Wu uległ obrońcy tytułu Daniiłowi Miedwiediewowi.

W Teksasie tenisista z Hangzhou nie był rozstawiony, a w drodze po trofeum wyeliminował między innymi Denisa Szapowałowa, Taylora Fritza i Johna Isnera. Pojedynek z doskonale serwującym Amerykaninem był niezwykle zacięty, ale Yibing utrzymał nerwy na wodzy i zwyciężył. W rozmowie z dziennikarzami portalu ATPTour.com zawodnik nie krył radości z tego powodu, mówiąc:

Jestem szczęśliwy i nie chodzi tu tylko o ten tytuł. Mam satysfakcję, że dokonałem czegoś historycznego dla siebie i mojego kraju. To osiągnięcie będzie ważne także dla kolejnego pokolenia naszych tenisistów. Jeśli chodzi o mnie, to muszę po prostu robić swoje i dbać o zdrowie. Jestem pewien, że wtedy pojawią się jeszcze lepsze wyniki.

W dalszej części rozmowy Wu wrócił do trudniejszych etapów swojej kariery. Chińczyk podkreślił, że ukształtowały go one jako sportowca:

Przeszedłem naprawdę dużo. Borykałem się z kontuzjami, a w okresie dorastania miałem też różne inne problemy. Teraz jestem zrelaksowany na korcie, bo po prostu w siebie wierzę. Wiem, że rywal musi ciężko pracować, by mnie pokonać.

– Nie oznacza to, że nie miewałem wątpliwości. Miałem przecież operację, a rehabilitacja nie przebiegała tak szybko, jak należy. Dziś jestem w dobrym miejscu, ale skłamałbym, gdybym powiedział, że byłem w stu procentach pewien, że wszystko się uda. Proces zdrowienia i powrotu był dla mnie bardzo ważny. Teraz mogę sobie ufać i ciężko pracuję na rezultaty. Zawsze dużo myślę o tenisie, także po treningach, ale jestem bardziej zrelaksowany i czerpię z tego więcej radości niż wcześniej.

Powyższe stwierdzenie nie oznacza, że Wu zajmuje się tylko tenisem. W czasie wolnym zawodnik oddaje się swojemu hobby:

Lubię gotować i oglądać programy kulinarne. Przygotowywanie różnych potraw daje mi wewnętrzny spokój. Nawet, gdy jestem zmęczony, siekanie warzyw, gotowanie i zmywanie daje mi pewien komfort, odpręża mnie. Nie wiem, czy jestem dobrym kucharzem, bo czasem moje posiłki bywają okropne, ale chodzi tu o radość czerpaną z samego procesu – podsumował.

W najnowszym rankingu ATP Yibing Wu zajmuje 58 lokatę. Jest to najlepszy wynik osiągnięty przez jakiegokolwiek tenisistę z Chin.