Z chaosu wyłoniły się półfinalistki

/ Anna Niemiec, źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W piątek poznaliśmy cztery najlepsze tenisistki Nature Valley Open. O finał brytyjskich zawodów zagrają Caroline Garcia i Jennifer Brady oraz Donna Vekić i Tatjana Maria.

Jako pierwsza awans do półfinału zapewniła sobie Niemka, która w dwóch setach pokonała Ajlę Tomljanović. Jak się później okazało było to jedyne spotkanie, które do końca zostało rozegrane na kortach trawiastych.

Następną rywalką reprezentantki naszych zachodnich sąsiadów będzie Vekić, która również bez straty seta pokonała Kristinę Mladenovic. Chorwatka i Francuzka rozpoczęły spotkanie zgodnie z planem. Początek pojedynku należał do Vekić, która długo utrzymywała przewagę przełamania. Przy wyniku 5:4 podopieczna Torbena Beltza miała okazję, żeby zakończyć seta przy pomocy własnego podania, ale jej nie wykorzystała. Chwilę później tenisistka z nad Sekwany ponownie nie była jednak w stanie utrzymać serwisu. W tym momencie mecz został przerwany, po raz czwarty, z powodu deszczu i organizatorzy podjęli decyzję, że spotkanie zostanie dokończone w hali. Pod dachem chorwacka tenisistka wykorzystała już atut własnego podania i objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

Druga odsłona pojedynku także rozpoczęła się pomyśli turniejowej „dwójki”, która odebrała podanie rywalce w trzecim gemie. Reprezentantka „trójkolorowych” zdołała odrobić stratę i wyrównała na 4:4, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowała Vekić i to ona mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W drugim półfinale zmierzą się Jennifer Brady i Caroline Garcia, które również musiały rywalizować w hali na kortach twardych. Amerykanka sprawiła sporą niespodziankę i wyeliminowała rozstawioną z numerem 4 Marię Sakkari. Z kolei zawodniczce oznaczonej numerem 1 bardzo trudne warunki postawiła Elena-Garbriela Ruse. Rumunka w pierwszym secie przełamała bardziej utytułowaną rywalkę już w pierwszym gemie, a sama nie musiała ani razu nawet bronić się przed stratą serwisu i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej partii żadna z tenisistek nie była w stanie zapisać „breaka” na swoim koncie i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce lepiej spisała się Francuzka, która wyrównała stan rywalizacji. Garcia przejęła kontrolę nad przebiegiem gry w decydującej odsłonie pojedynku, w której straciła tylko jednego gema.

Ruse jest młodą zawodniczką, która z pewnością będzie się teraz wspinać w rankingu – skomplementowała rywalkę Francuzka. – Nie bała się dzisiaj wykorzystywać nadarzających się okazji. Gra bardzo agresywnie, ale również solidnie z obydwu stron. Byłam przygotowana na walkę i dostałam to, czego się spodziewałam.