Za dwa tygodnie turniej z udziałem najlepszych czeskich tenisistek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Podczas gdy pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwia międzynarodową rywalizację, coraz większym uznaniem cieszą się krajowe turnieje. Bardzo ciekawie zapowiada się impreza za naszą południową granicą, w której wystąpić mają niemal wszystkie najlepsze czeskie tenisistki, na czele z Petrą Kvitovą. 

Zawody o Puchar Prezesa Czeskiego Związku Tenisowego odbędą się w dniach 26-28 maja na kortach Sparty Praga. Tych samych, na których od kilku lat rozgrywany jest turniej WTA International. Na kortach twardych będą rywalizować panie, natomiast na ziemnych panowie. Znana jest już większość uczestników. Największa wątpliwość dotyczy udziału sióstr Pliszkovych. Karolina, aktualnie trzecia rakieta rankingu WTA, swój start uzależnia od stanu zdrowia. Wśród awizowanych zawodniczek nie ma natomiast Markety Vondrousovej. Mimo to, obsada turnieju jest bardzo mocna.

Kobiety: Petra Kvitova (12*), Karolina Muchova (26), Barbora Strycova (31), Katerina Siniakova (54), Barbora Krejcikova (115), ew. Karolina Pliszkova (3), Kristyna Pliszkova (69)

Mężczyźni: Jiri Vesely (65), Lukasz Rosol (180), Zdenek Kolar (229), Tomasz Machac (256), Vit Kopriva (320), Michael Vrbensky (405), Jonasz Forejtek (436), Jiri Lehecka (617)

* w nawiasach miejsca w rankingu WTA/ATP

Drabinka zarówno kobiecego, jak i męskiego turnieju będzie rozpisana na osiem nazwisk. We wtorek (26 maja) zostaną rozegrane ćwierćfinały, następnego dnia półfinały, a w czwartek poznamy zwycięzców. Kibice będą mogli śledzić rywalizację wyłącznie w telewizji lub internecie. Wstęp na korty będzie zabroniony.

Na tym jednak nie kończą się dobre wiadomości zza południowej granicy. W czerwcu i lipcu zostaną zorganizowane cztery turnieje charytatywne, w których również udział zapowiadają największe gwiazdy czeskiego tenisa. Pierwszy z nich rozpocznie się 13 czerwca w Pradze i potrwa trzy dni (pozostałe trzy imprezy będą trwały tyle samo). Będą to rozgrywki drużynowe. Do każdego turnieju zostaną zgłoszone cztery zawodniczki + jedna rezerwowa.

Drużyna Karoliny Pliszkovej: Karolina Pliszkova, Kristyna Pliszkova, Marketa Vondrousova (18), Karolina Muchova, Tereza Martincova (133) i Nikola Bartunkova (14-letnia zawodniczka nienotowana jeszcze w rankingu WTA).

Drużyna Petry Kvitovej: Petra Kvitova, Jekaterina Aleksandrowa (27, Rosjanka mieszka i trenuje w Czechach), Katerina Siniakova, Barbora Strycova, Barbora Krejcikova i Linda Fruhvirtova (822).

Te zawody również będą transmitowane w telewizji i internecie, jednak organizatorzy zaznaczają, że jeśli zmienią się przepisy, być może kibice będą mogli pojawić się również na trybunach.