Złoty Szlem. Nie Dżoković, a wózkarze

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: , foto:

Kalendarzowy Złoty Szlem, pierwszy od czasu Steffi Graf w 1988, był w tym roku planem Novaka Dżokovicia. Jednakże Serb nie zdołał ostatecznie zdobyć nawet „zwykłego” Wielkiego Szlema. Historię napisali za to występujący na wózkach Holenderka Diede de Groot i Australijczyk Dylan Alcott.

Od kilku lat tenis na wózkach zdominowany jest przez Diede de Groot u kobiet i przez Dylana Alcotta u mężczyzn w kategorii quadów. Odkąd ta dwójka pojawiła się w seniorskich rozgrywkach zdobywa większość trofeów. Już w 2019 roku obydwoje świętowali kalendarzowego Wielkiego Szlema w grze podwójnej, a do singlowych zabrakło im po jednym tytule.

Na rok olimpijski i okazję do zdobycia Złotego Szlema zmotywowali się jednak w szczególny sposób. I w miniony weekend przypieczętowali swoje osiągnięcie, stając się pierwszymi wózkarzami, którzy mogą pochwalić się tym sukcesem. De Groot sięgnęła po tytuł w Nowym Jorku tracąc w całym turnieju tylko osiem gemów. W finale pokonała 6:3, 6:2 Japonkę Yui Kamiji. Alcott gemów stracił nieco więcej, ale seta też nie dał sobie odebrać. Choć w finale Niels Vink z Holandii ambitnie walczył o sprawienie niespodzianki. Spotkanie zakończyło się wynikiem 7:5, 6:2.

Alcott wykorzystał tak naprawdę pierwszą okazję do osiągnięcia tego sukcesu w swojej konkurencji. Przez wiele lat rozgrywki wielkoszlemowe na quadach organizowano tylko w Melbourne i Nowym Jorku. Od 2019 roku są już wszędzie. Mający 30 lat zawodnik, który kiedyś z sukcesami uprawiał też koszykówkę na wózkach, skradł również serca kibiców swoim osobliwym sposobem na uczczenie sukcesu. Będąc już na trybunach podczas meczu Miedwiediewa z Dżokoviciem wlał do swojego pucharu puszkę piwa i wypił je „na hejnał”.


Wyniki

Finał singla kobiet na wózkach

Diede de Groot (Holandia, 1) – Yui Kamiji (Japonia, 2) 6:3, 6:2

Finał singla mężczyzn na quadach

Dylan Alcott (Australia, 1) – Niels Vink (Holandia) 7:5, 6:2