Zmiana warty w sercach kibiców

/ Jakub Karbownik , źródło: www.twitter.com/własne, foto: AFP

Nowe nazwisko znalazło się na liście laureatów konkursu na ulubionego zawodnika ATP Tour wybieranego przez kibiców tenisa na całym świecie. Jest to pierwszy taki przypadek od blisko dwóch dekad.

Koniec roku to czas podsumowań i wszelkiego rodzaju plebiscytów. Nie inaczej rzecz ma się w tenisie. Przed kilkoma dniami zawodniczką roku została Iga Świątek. U panów ten tytuł powędrował do Rafaela Nadala. Hiszpan ma jeszcze do jeden powód do zadowolenia. Po raz pierwszy w historii znalazł uznanie w oczach kibiców i przypadł mu tytuł ulubieńca kibiców. Dotychczas tytuł ten przez dziewiętnaście lat przypadał Rogerowi Federerowi.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że otrzymałem nagrodę ulubionego tenisisty kibiców za 2022 rok. To sprawia, że czuję się świetnie. Nie mogę wystarczająco podziękować wszystkim za tę nagrodę. A także za całe wsparcie, które otrzymuję w każdym mieście i turnieju na całym świecie. To znaczy dla mnie wszystko, dlatego nie mogę się już doczekać 2023 roku, aby ponownie podzielić się wieloma pozytywnymi rzeczami. Do zobaczenia wkrótce! – podziękował kibicom w specjalnym nagraniu 22-krotny mistrz wielkoszlemowy.

Mijający rok tenisista z Majorki kończy z bardzo dobrymi wynikami. Triumfy podczas Australian Open i na Roland Garros sprawiły, że Nadal jest samodzielnym liderem klasyfikacji tenisistów z największą liczbą triumfów wielkoszlemowych. Obecnie tenisista z Półwyspu Iberyjskiego zajmuje drugie miejsce, a pola ustępuje jedynie swemu rodakowi Carlosowi Alcarazowi.

Tytuł przyznany przez kibiców Nadalowi sprawił, że Hiszpan może się pochwalić kompletem nagród, jakie co roku przyznaje ATP. Dotychczas 22-krotny mistrz wielkoszlemowy miał na swym koncie: laur debiutanta roku, zawodnika z największym postępem oraz tenisisty, który zaliczył największy powrót do rywalizacji. Dodatkowo pięciokrotnie miał tytuł najlepszego zawodnika świata na koniec roku, a także uhonorowano go nagrodą Arthura Ashe’a, którą przyznaje się w uznaniu działalności charytatywnej.

Z kolei ulubieńcami kibiców w grze podwójnej został duet Nick Kyrgios, Thanasi Kokkinakis. Australijczycy w kończącym się roku sięgnęli między innymi po tytuł wielkoszlemowy na kortach Melbourne Park. Dla obu panów jest to premierowy triumf wielkoszlemowy.