Zmiany w kalendarzu WTA w 2024 roku. Nie ma turnieju w Warszawie!

/ Izabela Modrzewska , źródło: wtatennis.com/ oprac.własne, foto: AFP

Oficjalna strona WTA opublikowała właśnie nowy kalendarz turniejowy na przyszły sezon. Tak jak zapowiadano, w terminarzu rozgrywek dokonano kilku znaczących zmian. Nie ma w nim turnieju w Warszawie.

Już w styczniu, po trzech latach nieobecności powróci Brisbane International, który zastąpi jeden turniej w Adelaide. Po ponad roku przerwy wystąpi tam Naomi Osaka. W lutym z kolei, zarówno turniej Dubai Duty Free Tennis Championships, jak i Qatar TotalEnergies Open będą turniejami o randze 1000.

W przyszłym roku pojawi się również więcej turniejów WTA 250. W samym sezonie na kortach trawiastych będzie ich aż cztery. Z powodu zmiany w regulaminie kobiecej organizacji, zawodniczki z top 30 nie będą mogły już wziąć udziału w tych rozgrywkach. Wyjątek stanowią imprezy tej rangi w kraju, z którego pochodzi tenisistka, co dawałoby szansę Idze Świątek na obronę tytułu w Warszawie. W obecnym kalendarzu nie znajdziemy jednak Warsaw Open. Organizatorzy turnieju wydali oświadczenie, w którym tłumaczą swoją decyzję.

Trzecia edycja turnieju BNP Paribas Warsaw Open w 2023 r. zakończyła obecność tego turnieju w Polsce. Decyzję o zakończeniu projektu podjęto na podstawie analizy w obszarach sportowym, infrastrukturalnym i biznesowym przedsięwzięcia, a także biorąc pod uwagę kalendarz tenisowy na kolejne dwa lata, w których miała jeszcze obowiązywać licencja.

Cieszę się, że w Polsce odbyły się trzy edycje tego turnieju i że jak już wiemy ostatnią wygrała Iga. Mam nadzieję, że dzięki popularności Igi Polacy mogli zasmakować tenisa na światowym poziomie i że rozpocznie to pozytywną zmianę w naszym kraju, którą zresztą już widzimy. Jestem dumny, że mogłem to zapoczątkować — dodał Tomasz Świątek, współorganizator turnieju.

Polscy kibice po raz kolejny nie będą mogli poczuć wyjątkowej atmosfery turnieju w Ostrawie, który również znalazł się poza terminarzem na rzecz turniejów w Azji. Po czterech latach przerwy w październiku powracają rozgrywki w Wuhan o randze 1000. Tym samym turniej w Guadalajarze został zdegradowany do rangi 500.

Najnowszy kalendarz nie uwzględnia jeszcze listopada i WTA Finals.