Znamy kalendarz ATP na nowy sezon!

/ Tomasz Górski , źródło: https://www.atptour.com/, foto: AFP

Trzeciego stycznia rozpocznie się rywalizacja od nowego turnieju drużynowego. W całym roku będzie kilka zmian, pojawią się nowości. Po dwunastu latach powraca m.in. rywalizacja w Adelajdzie. Na koniec tradycyjnie Nitto ATP Finals w Londynie.

Sezon 2020 rozpocznie się od nowych, drużynowych rozgrywek ATP Cup już 3. stycznia. W podobnym czasie wystartuje turniej w Doha. Zmniejszono także liczbę imprez przez Australian Open. Pierwszy turniej wielkoszlemowy wystartuje 20. stycznia. Wcześniej będą tylko zmagania w Auckland i Adelajdzie. Szczególną uwagę przykuwa drugi turniej, który do kalendarza wraca po dwunastu latach.

– W 2020 r. rozpocznie się ATP Cup, wydarzenie, które ma wszystkie składniki niezbędne do tego, aby stać się czymś wyjątkowym na początku sezonu i cieszyć się dużą popularnością – powiedział Chris Kermode, prezes ATP.

Najważniejsze zmiany jakie zaszły w porównaniu do ubiegłego sezonu to przeniesienie imprezy w Pune z pierwszego do piątego tygodnia zmagań. Turniej w Soffi został przesunięty jeszcze bardziej, bowiem zostanie rozegrany pod koniec sezonu, a nie jak to było dotychczas w lutym. Do tego cały czas trwają poszukiwania lokalizacji w Europie na turniej poprzedzający Wimbledon. Musi on odbyć się na nawierzchni trawiastej. Do tej pory była to turecka Antalyi.

Turnieje wielkoszlemowe będą rozpoczynały się kolejno w Australii 20. stycznia, w Paryżu 24. maja, na Wimbedonie 29. czerwca oraz w Nowym Yorku 31. sierpnia. Na koniec sezonu w listopadzie tradycyjnie już odbędzie się Next Gen ATP Finals w Mediolanie, Nitto ATP Finals w Londynie oraz na deser finały Pucharu Davisa.

W sezonie 2020 odbędzie się łącznie 63. turnieje w 23. krajach.

– Kalendarz ATP Tour na rok 2020 zapewni globalną scenę dla największych graczy na świecie, by walczyć przez 11 miesięcy o prestiżowe tytuły ATP, pożądane punkty w rankingach ATP i ostateczną nagrodę za ukończenie sezonu ATP Tour na koniec roku – dodał Chris Kermode.