Znamy podział na grupy. Pierwsze mecze już we wtorek

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

W poniedziałek, w Zhuhai rozlosowano grupy przedostatniego turnieju w sezonie 2019 – WTA Elite Trophy. W zmaganiach, stworzonych na kształt kończącego sezon turnieju Masters, weźmie udział 12 najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek, które nie zakwalifikowały się do Finałów WTA w Shenzhen.

Tenisistki zostały przydzielone do czterech grup: Azalea, Kamelia, Orchidea oraz Róża. Spośród nich awans do półfinałów wywalczą jedynie ich zwyciężczynie, które między sobą rozstrzygną później losy piątego w historii WTA Elite Trophy. Przed rokiem trofeum to padło łupem obecnej liderki rankingu Asleigh Barty, która punktów zdobytych w Zhuhai będzie bronić w przyszłym tygodniu w Shenzhen. 

Najwyżej rozstawioną zawodniczką w chińskim turnieju będzie Holenderka Kiki Bertens. Dziesiąta zawodniczka rankingu WTA powalczy w grupie “Azalea” z turniejową “8” Donną Vekić z Chorwacji i grającą z “10” Ukrainką Dajaną Jastremską. Grupę “Kamelia” utworzyły Amerykanki: Sofia Kenin i Alison Riske oraz Czeszka Karolina Muchova . W “Orchidei” zagrają natomiast Madison Keys, Petra Martić i grająca z ,,dziką kartą” reprezentantka gospodarzy Saisai Zheng. Ostatnią i najbardziej wyrównaną grupę utworzyły Białorusinka Aryna Sabałenka, Belgijka Elise Mertens i Greczynka Maria Sakkari.

Pierwsze spotkania WTA Elite Trophy zaplanowano już na wtorek. W meczu otwarcia rakiety skrzyżują grające w grupie “Róży” Aryna Sabałenka i Maria Sakkari. Później na korcie pojawią się jeszcze Kiki Bertens z Donną Vekić (Azalea) oraz Madison Keys i Saisai Zheng (Orchidea). 

Zwyciężczyni turnieju w Zhuhai otrzyma czek na 655 tys. dolarów i maksymalnie 700 punktów do rankingu WTA. Ich suma uzależniona jest bowiem od liczby zwycięstw w grupie (120 punktów za wygrany mecz, 40 punktów za przegrany mecz). Finalistka zgarnie z kolei 305 tys. dolarów i do 540 punktów do rankingu.

WTA Elite Trophy 2019, podział na grupy:

Azalea:
[1] Kiki Bertens, Belgia
[8] Donna Vekić, Chorwacja
[10] Diana Jastremska, Ukraina

Kamelia:
[2] Sofia Kenin, USA
[7] Alison Riske, USA
[11] Karolina Muchova, Czechy

Orchidea:
[3] Madison Keys, USA
[5] Petra Martić, Chorwacja
[12] Saisai Zheng, Chiny

Róża:
[4] Aryna Sabałenka, Białoruś
[6] Elise Mertens, Holandia
[9] Maria Sakkari, Grecja