Bella Cup

Zverev pokonał Fogniniego, ale Włoch i tak awansuje do top 10

/ Szymon Adamski, źródło: własne, foto: AFP

Poniedziałkowe mecze na kortach Rolanda Garrosa dały odpowiedź nie tylko na pytanie, kto zagra w ćwierćfinałach paryskiej imprezy, ale też na to, kto znajdzie się w czołowej dziesiątce rankingu. Z elitarnego grona wypadną Juan Martin del Potro i John Isner, natomiast zastąpią ich Karen Chaczanow i najprawdopodobniej Fabio Fognini.

To o tyle ciekawe, że Włoch nie zdołał awansować do ćwierćfinału. Przegrał 6:3, 2:6, 2:6, 6:7(5) z wracającym do optymalnej dyspozycji Alexandrem Zverevem. Wskutek kolejnych rozstrzygnięć przybliżył się jednak do pierwszego w karierze (a ma już 32 lata) awansu do top 10. Pozbawić go miejsca w tym gronie może już tylko Stan Wawrinka, pod warunkiem, że wygra cały turniej. Choć 34-letni Szwajcar w stolicy Francji spisuje się naprawdę dobrze, jego szanse na drugi w karierze Puchar Muszkieterów są raczej niewielkie.

Z kolei Zverev po raz drugi z rzędu awansował do ćwierćfinału Roland Garros. To wynik więcej niż dobry, biorąc pod uwagę niemoc Niemca w turniejach wielkoszlemowych. Poprawić będzie go jednak piekielnie trudno. Ćwierćfinałowym rywalem Zvereva będzie bowiem Novak Dżoković. Serb w tegorocznej edycji nie stracił jeszcze seta. W 1/8 finału oddał tylko siedem gemów Janowi-Lennardowi Struffowi.

Drugą parę ćwierćfinałową w górnej połowie drabinki utworzyli Dominic Thiem i Karen Chaczanow. Austriak, ku niezadowoleniu francuskich kibiców, łatwo poradził sobie z Gaelem Monfilsem. Ostatni z reprezentantów gospodarzy przegrał 4:6, 4:6, 2:6. Nieco wcześniej dokończono rozpoczęty w niedzielę mecz Benoita Paire’a z Keiem Nishikorim. Ta potyczka również nie zakończyła się po myśli ,,Trójkolorowych”. Paire nie wykorzystał prowadzenia 5:3 w decydującym secie.

Z kolei wspomniany Chaczanow zwyciężył 7:5, 6:3, 3:6, 6:3 Juana Martina del Potro i po raz pierwszy awansował do ćwierćfinału Wielkiego Szlema. Na tym dobre informacje dla 23-latka z Moskwy się nie kończą – w najbliższy poniedziałek zadebiutuje w czołowej dziesiątce rankingu ATP.

1/8 finału singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:3, 6:2, 6:2
Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Fabio Fognini (Włochy, 9) 3:6, 6:2, 6:2, 7:6(5)
Dominic Thiem (Austria, 4) – Gael Monfils (Francja, 14) 6:4, 6:4, 6:2
Karen Chaczanow (Rosja, 10) – Juan Martin del Potro (Argentyna, 8) 7:5, 6:3, 3:6, 6:3

Dokończony mecz:
Kei Nishikori (Japonia, 7) – Benoit Paire (Francja) 6:2, 6:7(8), 6:2, 6:7(8), 7:5