Kim u diabła jest Ben Shelton?

Maria Kuźniar , foto: AFP

Maria Kuźniar

Od mistrza uniwersyteckiego do jednej z największych sensacji Australian Open. Sen Bena Sheltona trwa w najlepsze, a Amerykanie cieszą się kolejną wschodzącą gwiazdą tenisa.

 

Jeszcze w 2021 roku jego nazwiska nie było w rankingu ATP. Ubiegły rok zaczynał jako zawodnik szóstej setki rankingu, punkty zresztą zbierał od czasu do czasu w challengerach. Grywał przede wszystkim w lidze uniwersyteckiej. Dopiero pierwsze sukcesy przekonały go, by przejść na zawodowstwo, a studia skończyć online. W pierwszym w życiu starcie poza Stanami Zjednoczonymi – w Australian Open – już doszedł do ćwierćfinału. A co będzie dalej? Historia Bena Sheltona to gotowy materiał na film.

O młodym Amerykaninie zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku. W listopadzie 2022r. wygrał w trzy challengery z rzędu (Charlotesville, Knoxville i Champaign – wszystkie na nawierzchni twardej, awansował do czołowej setki rankingu i przy okazji „załatwił” sobie gwarancję występu w Australian Open. Tuż przed startem szlema wrzucił do mediów społecznościowych swoje zdjęcie z samolotu i pierwszej podróży poza Stany Zjednoczone. Umówmy się, jak na tenisistę, rzecz niespotykana. Pierwszy turniej poza USA i to od razu wielkoszlemowy, przyniósł Sheltonowi co najmniej ćwierćfinał. A w kolejnym meczu ze swoim rodakiem Tommym Paulem zdecydowanie nie jest bez szans.

 

Syn byłego zawodowego tenisisty Bryana Sheltona, zaczął regularnie grać w tenisa jako 12-latek. Wcześniej trenował futbol amerykański i to z nim początkowo chciał związać swoją karierę. Jednak Benowi oderwać się od tenisa było wyjątkowo trudno. Cała jego rodzina związana jest z tym sportem. Ojciec, Bryan, był zawodowym tenisistą najwyżej sklasyfikowanym na 55. miejscu. W 1992 roku był w finale miksta na Roland Garros, a w 1994 r., jako kwalifikant, grał na kortach Wimbledonu i dotarł do czwartej rundy. Po drodze pokonał Niemca Michaela Sticha (mistrza z 1991 roku), Karima Alamiego z Maroka i J. Stoltenberga z Australii, by w czwartym meczu ulec 8:10 w piątym secie Szwedowi Christianowi Bergstoemowi. Syn już w pierwszym starcie wielkoszlemowym przebił to osiągnięcie. Jakby tego było mało, to mama Bena, Lisa, także trenowała tenis jako juniorka.

Także partnerka młodego Amerykanina jest związana ze sportem, choć nie tenisem. Anna Hall to brązowa medalistka mistrzostw świata w wieloboju w Eugene w 2022 roku. Shelton nie raz powtarzał, że z ich dwojga to ona jest lepszym sportowcem, choć może teraz nieco zmieni zdanie. Sam przyznaje, że wprawdzie lekkoatletyka to nieco inny sport, ale chętnie trenuje z Ann.

 

Wracając do samego tenisa, jeszcze do niedawna młody Amerykanin grał tylko w lidze akademickiej pod okiem swojego ojca-trenera. W 2021 roku pomógł Uniwersytetowi na Florydzie zdobyć pierwsze w historii mistrzostwo kraju. Rok później dorzucił z kolei mistrzostwo uniwersyteckie w singlu.

Punkty w profesjonalnym tenisie zdobywał raczej okazjonalnie, grywając tu i tam w challengerach. Początkowo nie myślał o przejściu na zawodowstwo. Wszystko zmienił turniej Masters w Cincinnati, do którego dostał dziką kartę. Doszedł do trzeciej rundy, po drodze ogrywając Caspera Ruuda (tym samym został najmłodszym Amerykaninem, który pokonał rywala z pierwszej piątki rankingu ATP od czasu Andy’ego Roddicka w 2001 roku). Ten wynik przekonał go, by studia dokończyć w formule online i poświęcić się zawodowej karierze.

Na efekty długo nie musiał czekać. W ciągu kilku miesięcy awansował o blisko 500 miejsc w rankingu (absolutny rekord 2022 r.). W debiucie wielkoszlemowym w US Open odpadł w pierwszej rundzie, ale obecny start w Melbourne, w rankingu „ATP live” wywindował go już na 43. pozycję. Eksperci wróżą mu czołową dziesiątkę i tytuły największych imprez.

To kolejny z młodej fali amerykańskich tenisistów, którzy wywodzą się z tenisowych rodzin. Podobnie jak Michael Mmoh (jego ojciec reprezentował Nigerię m.in. na igrzyskach w Seulu) czy Sebastian Korda (synu Petra Kordy, czeskiego mistrza Australian Open z 1998r.) Ben z tenisem zetknął się już jako dzieciak.

Co będzie dalej z 20-latkiem? W jego przypadku wydaje się, że określenie „sky s the limit” pasuje jak ulał.