Alcaraz o częstych zmianach piłek: To szaleństwo

/ Jarosław Truchan , źródło: tennishead.net, foto: AFP

Carlos Alcaraz w krytycznych słowach wypowiedział się o sposobie zarządzania piłkami, którymi grane są turnieje na przestrzeni całego sezonu. Hiszpan wezwał także ATP do zmiany tego podejścia w przyszłości.

Na rynku dostarczających piłki na turnieje w ciągu roku znajduje się wiele firm. Taki dobrobyt ma jednak negatywne skutki. Często zdarza się bowiem, że tenisiści z tygodnia na tydzień zmuszani są przyzwyczaić się do piłek od zupełnie innego producenta, co bywa problematyczne. Ten problem, na który wcześniej wskazywało wielu zawodników światowej czołówki, poruszył ostatnio Carlos Alcaraz. – ATP powinno coś z tym zrobić, bo to niewiarygodne, że jeśli gramy trzy lub cztery turnieje z rzędu, to grane są one różnymi piłkami – powiedział.

Momenty w kalendarzu, gdy najważniejsze turnieje rozgrywane są w tym samym miejscu na świecie, w tenisie nazywamy z języka angielskiego „swingami”. 20-latek z Hiszpanii chciałby, aby to właśnie one wyznaczały momenty zmiany piłek używanych podczas imprez. – Każdy swing powinien być rozgrywany tą samą piłką. Na przykład gdy jesteśmy w Australii, gramy tą samą piłką, w Ameryce Południowej tą samą piłką, w USA również tą samą piłką. Każdy swing powinien być tak grany, a piłki nie mogą być zmieniane na każdym turnieju – stwierdził wicelider rankingu.

Alcaraz zwrócił również uwagę na bardzo ważny aspekt zdrowotny i to, że tak częsta zmiana piłek powoduje urazy u niektórych tenisistów. – Jeśli dobrze usłyszałem, w ciągu roku graliśmy 20 lub 21 różnymi piłkami. To szaleństwo. Wielu graczy doznało z tego powodu kontuzji. Jeśli ATP chce aby w każdym turnieju występowali najlepsi, musi to zmienić. Jeśli nie, każdy przez tak częste zmiany będzie kontuzjowany – zakończył.

Carlos odniósł się również do warunków panujących na korcie w Turynie podczas ATP Finals. Powiedział, że jego zdaniem nawierzchnia jest zdecydowanie za szybka, nieporównywalnie do innych rozgrywek. Do tych słów odniósł się Daniił Miedwiediew.

Alcaraz przegrał w poniedziałek pierwsze spotkanie fazy grupowej z Alexandrem Zverevem. Hiszpan w środę o 14:30 zmierzy się z Andriejem Rublowem. Ten mecz będzie dla niego kluczowy w kontekście awansu do półfinału. O 21:00 na korcie zameldują się natomiast Zverev oraz Miedwiediew.