Australian Open. Dodig i Polaszek najlepsi w grze podwójnej!

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Ivan Dodig i Filip Polaszek pokonali Amerykanina Rajeeva Rama i Brytyjczyka Joe Salisbury’ego 6:3, 6:4 w finale gry podwójnej Australian Open. Jest to pierwszy wspólny tytuł wielkoszlemowy Chorwata i Słowaka.

Rajeev Ram i Joe Salisbury to mistrzowie imprezy sprzed roku. Ten pierwszy stanął przed szansą obrony tytułu deblowego, jak i również triumfu w tegorocznej edycji turnieju w dwóch kategoriach. W sobotę Amerykanin i Czeszka Barbora Krejcikova okazali się bowiem najlepsi w grze mieszanej. Na drodze do podwójnego zwycięstwa stanął jednak chorwacko-słowacki duet.

Dla rozstawionych z numerem „9” Dodiga i Polaszka szanse na przełamanie pojawiły się już w szóstym gemie pierwszej partii. Amerykanin i Brytyjczyk musieli wówczas bronić sześciu break pointów, lecz ostatecznie utrzymali podanie. Od stanu 3:3 Chorwat i Słowak nie pozwolili sobie jednak na więcej momentów dekoncentracji i do końca pierwszej odsłony nie oddali przeciwnikom ani jednego gema.

W drugim secie do przełamania doszło natomiast w siódmym gemie, po efektownym forhendowym returnie Ivana Dodiga. Pierwsza piłka meczowa pojawiła się niecałe dziesięć minut później, przy serwisie Rajeeva Rama. Wtedy jeszcze 36-latek ze Stanów Zjednoczonych sięgnął po wygrywające podanie i gem został zapisany na korzyść obrońców tytułu. Dodig i Polaszek nie wypuścili jednak z rąk wypracowanej wcześniej przewagi i po godzinie i dwudziestu ośmiu minutach gry sięgnęli po puchar.

Dzisiejsze zwycięstwo jest wyjątkowe zwłaszcza dla Filipa Polaszka. 35-latek ze Zwolenia ogłosił w 2013 roku zakończenie kariery tenisowej i zajął się szkoleniem młodych tenisistów. Do sportu powrócił pięć lat później i zaczął prezentować najlepszą dotychczasową formę. W niedzielnym finale był najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem, a swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł zdobył dwa dni po narodzinach córki. Więcej o historii Słowaka można przeczytać TUTAJ. Dla Ivana Dodiga był to natomiast drugi triumf wielkoszlemowy. Pierwsze zwycięstwo w imprezie tej rangi odniósł na kortach Rolanda Garrosa w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo w 2015 roku.


Wyniki

Finał:

Ivan Dodig, Filip Polaszek (Chorwacja, Słowacja, 9) – Rajeev Ram, Joe Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 5) 6:3, 6:4