Australian Open.Problemy Novaka Dżokovicia na lotnisku

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Podróżującego na tegoroczny Australian Open Novaka Dżokovicia zatrzymano na lotnisku w Melbourne. Powodem nieprzepuszczenia Serba przez służby graniczne jest nieodpowiednia wiza.

Kilkanaście godzin odkąd świat obiegła informacja, że lider rankingu będzie mógł wystąpić podczas nadchodzącej pierwszej w sezonie lewy Wielkiego Szlema na podstawie specjalnego zwolnienia medycznego (więcej), do kibiców docierają kolejne informacje. Tym razem na temat zatrzymania 10-krotnego mistrza Australian Open na lotnisku w stolicy Stanu Wiktoria.

Temat dopuszczenia obrońcy tytułu do występu podczas tegorocznej edycji turnieju dzięki szczególnemu potraktowaniu jest szeroko komentowany. Głos zabrał między innymi premier Australii. – Udowodni zasadność zwolnienia z obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 z powodów medycznych lub zostanie odesłany do domu następnym samolotem – powiedział Scott Morisson.

Taka postawa australijskich władz jest prawdopodobnie powodem kłopotów Serba. Jak się okazało, zespół lidera rankingu złożył wniosek o wizę, która nie daje możliwości zwolnienia z obowiązku szczepienia. Dżoković został zatrzymany, a służby zwróciły się do władz stanu Wiktoria o zgodę na złożenie wniosku wizowego. Jednak pojawiła się odmowa i nie wiadomo kiedy 20-krotny mistrz wielkoszlemowy zostanie wpuszczony do Australii.

Sprawę skomentowała między innymi minister sportu. – Nie będziemy zapewniać Novakovi Dżokoviciovi indywidualnego wsparcia w zakresie wniosku wizowego, by mógł wziąć udział w wielkoszlemowym Australian Open – napisała na twitterze Jaala Pulford.

Uwagę zwraca również rozbieżność w sposobie postępowania przez władze Tennis Australia i włodarzy Stanu Wiktoria z jednej strony a rządzących krajem z drugiej. O czym świadczy wypowiedz Karena Andrewsa, ministra spraw wewnętrznych Australii. – Podczas gdy rząd stanu Wiktoria i Tennis Australia mogą zezwolić niezaszczepionym graczom na udział w turnieju, rząd Wspólnoty Narodów będzie egzekwował wymagania obowiązujące na granicy Australii.