Madryt. Japoński sukces ponad stan, słabszy dzień Rublowa

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Porażka Huberta Hurkacza z Johnem Millmanem to tylko jedno z wielu wtorkowych rozstrzygnięć w Mutua Madrid Open. Z bardzo dobrej strony pokazali się m.in. Japończycy, Kei Nishikori i Yoshihito Nishioka. Natomiast Andriej Rublow jako pierwszy awansował do 1/8 finału, choć wydarzenia na korcie długo nie przebiegały po jego myśli.

Hubert Hurkacz odegrał tylko epizodyczną rolę w madryckim turnieju. Rozstawiony z ,,12″ Polak już w pierwszej rundzie przegrał 7:5, 6:7(7), 3:6 z Johnem Millmanem. To bolesna porażka, ponieważ w tie-breaku drugiego seta nasz reprezentant miał trzy piłki meczowe. Więcej o tym spotkaniu przeczytacie w naszej oddzielnej relacji – TUTAJ.

W tym samym czasie co Hurkacz i Millman rywalizowali Kei Nishikori z Karenem Chaczanowem. 31-latek z Shimane przegrał pierwszą partię, ale zdołał odwrócić losy rywalizacji i w dwóch kolejnych setach stracił tylko cztery gemy. Dla japońskich kibiców był to dopiero początek dobrych informacji. W ostatniej chwili do turnieju głównego dostał się bowiem Yoshihito Nishioka. Kolega Nishikoriego z reprezentacji zastąpił w drabince Camerona Norrie’ego i wykorzystał uśmiech fortuny, pokonując 6:2, 6:4 Filipa Krajinovicia.  Dla Nishioki było to dopiero czwarte zwycięstwo od początku roku.

Awans do 2. rundy wywalczyli też uczestnicy ostatniej edycji ATP Next Gen Finals: Jannik Sinner, Casper Ruud i Alejandro Davidovich Fokina. Najwyżej notowany z tej trójki Włoch prowadził 6:2, 4:4, gdy jego rywalowi, Guido Pelli, odnowił się uraz przywodziciela. Z tego samego powodu Argentyńczyk zmuszony był przedwcześnie opuścić kort w zeszłym tygodniu w Monachium. Casper Ruud nadspodziewanie łatwo poradził sobie natomiast z turniejową ,,15″, Felixem Augerem-Aliassime’em, oddając mu tylko pięć gemów. Z kolei Alejandro Davidovich Fokina rozegrał trzy tie-breaki w niezwykle wyrównanym pojedynku z Pierre’em-Huguesem Herbertem. Hiszpańska publiczność dopingowała swojego reprezentanta, jednak Francuz przyjaznym nastawieniem również zaskarbił sobie jej sympatię.

Jeden szczebel dalej od pozostałych znajduje się Andriej Rublow. Rosjanin, rozstawiony w Madrycie z numerem ,,6″, jako pierwszy awansował do 1/8 finału. Zwycięstwo nad Tommym Paulem nie przyszło mu łatwo. W pierwszym secie przegrał aż dziesięć punktów z rzędu przy własnym podaniu! Później nieco się poprawił i wygrał 6:7(5), 6:3, 6:4.

Mecz 2. rundy:

Andriej Rublow (Rosja, 6) – Tommy Paul (USA) 6:7(5), 6:3, 6:4

Wtorkowe mecze 1. rundy:

Alexei Popyrin (Australia) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:3, 7:6(4)
Jannik Sinner (Włochy, 14) – Guido Pella (Argentyna) 6:2, 4:4 i krecz Argentyńczyka
John Millman (Australia) – Hubert Hurkacz (Polska, 12) 5:7, 7:6(7), 6:3
Kei Nishikori (Japonia) – Karen Chaczanow (Rosja) 6:7(6), 6:2, 6:2
Casper Ruud (Norwegia) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 15) 6:1, 6:4
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Filip Krajinović (Serbia) 6:2, 6:4
Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:7(5), 7:6(4), 7:6(4)