Monte Carlo. Dżoković wciąż bez porażki, oczko Rublowa

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Novak Dżoković rozegrał pierwszy mecz od lutowego triumfu podczas Australian Open. Lider rankingu ATP pokonał w pojedynku drugiej rundy Rolex Monte-Carlo Masters Jannika Sinnera. Tym samym Serb w tym sezonie nie doznał jeszcze porażki. Okazałą liczbę wygranych spotkań w tym roku ma Andriej Rublow.

Najlepszy obecnie tenisista świata zwyciężał w turniejach głównego cyklu dotychczas 82-krotnie. Najwięcej, jedenaście, razy wygrał w 2015 roku. O jedno trofeum mniej trafiło do Novaka Dżokovicia w 2011 roku. Także przed dziesięcioma laty obecnie niespełna 34-letni tenisista miał najdłuższą serię wygranych spotkań z rzędu od początku sezonu. Wynosi ona 41 zwycięstw. W trwającym roku lider rankingu wygrał już niemal 1/4 liczby spotkań sprzed dekady. Tym dziesiątym był mecz przeciwko Jannikowi Sinnerowi.

Pojedynek Serba i Włocha to potyczka dwóch liderów. Starszy z zawodników przewodzi rankingowi ATP Race to Torino, z kolei młodszy jest na szczycie zestawienia tenisistów walczących o prawo gry w kończącym sezon turnieju w Mediolanie dla ośmiu najlepszych tenisistów sezonu do lat 21. W partii otwarcia to Dżoković jako pierwszy stracił podanie.  Jednak szybko odrobił stratę z nawiązką i wypracowanej przewagi nie oddał już do końca seta. W drugiej odsłonie bardziej doświadczony z tenisistów kontrolował sytuację. A dowodem tego jest dwukrotne przełamanie serwisu Sinnera i to Serb po nieco ponad 90 minutach rywalizacji cieszył się z awansu do trzeciej rundy. W tej jego rywalem będzie Daniel Evans. Brytyjczyk w dwóch setach uporał się z Hubertem Hurkaczem (więcej o meczu tutaj).

Największą, jak dotychczas niespodzianką środowych spotkań, jest porażka Diego Schwartzmana. Argentyńczyk był w Monte Carlo rozstawiony z numerem „siódmym”. Jednak w meczu drugiej rundy musiał uznać wyższość sklasyfikowanego osiemnaście pozycji niżej w rankingu ATP Caspera Ruuda. Jest to druga wygrana Norwega nad zawodnikiem z Top 10 rankingu ATP. W kolejnej rundzie tenisista z Oslo zmierzy się z Pablo Carreno Bustą.

Do 1/8 finału awansował w środę również tenisista z największą liczbą wygranych spotkań w trwającym sezonie. Andriej Rublow wychodził w tym roku na kort 25-krotnie i tylko cztery razy opuszczał plac gry z porażką. I jest to najlepszy dotychczas wynik w tym sezonie. W środowym meczu drugiej rundy Rosjanin pokonał w dwóch setach Salvatore Caruso. Tym samym nie powtórzyła się historia sprzed dwóch lat. Wtedy to zawodnik z Moskwy w meczu pierwszej rundy prowadził z Fabio Fogninim 6:4, 4:1. Jednak Włoch odwrócił losy spotkanie i sięgnął po największy, jak dotąd, tytuł w karierze.

Novak Dżoković (Serbia, 1) – Jannik Sinner (Włochy) 6:4, 6:2

Andriej Rublow (Rosja, 6) – Salvatore Caruso (Włochy, Q) 6:3, 6:2

Casper Ruud (Norwegia) – Diego Schwartzman (Argentyna, 7) 6:3, 6:3

Davido Goffin (Belgia, 11) – Marco Cecchinato (Włochy) 6:4, 6:0

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 14) – Jeremy Chardy (Francja) 7:6(3), 6:4

Fabio Fognini (Włochy, 15) – Jordan Thompson (Australia) 6:3, 6:3

Cristian Garin (Chile) – John Millman (Australia) 6:1, 6:4

Lucas Pouille (Francja) – Alexei Popyrin (Australia) 7:5, 2:6, 6:3