Puchar Federacji. Linette postawiła kropkę nad ,,i”. Polki zagrają w barażach

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette zwycięstwem nad Johanną Larsson przypieczętowała sukces naszej reprezentacji. Polki pokonały Szwedki i awansowały do kwietniowych baraży, przez które mogą przedostać się do elity.

Za reprezentantkami Polski intensywne trzy dni. W turnieju w Luksemburgu walczyły o to, aby wydostać się z I Grupy Strefy Euroafrykańskiej i za rok móc walczyć z najlepszymi o najwyższe cele. Pierwszy krok w tę stronę został wykonany bardzo pewnie. Polki pokonały Słowenki, Turczynki oraz Szwedki i awansowały do kwietniowych baraży.

Największa w tym zasługa Igi Świątek i Magdy Linette. Obie odniosły w Luksemburgu komplet trzech zwycięstw. W meczach singlowych spisywały się na tyle dobrze, że zamykający rywalizację debel miał już drugorzędne znaczenie. Podobnie będzie w meczu ze Szwecją. Choć spotkanie gry podwójnej się odbędzie, nie wpłynie ono w żaden sposób na rozstrzygnięcie. Polki mogą cieszyć się już z awansu do baraży, natomiast Szwedki w przyszłym roku znów będą rywalizować na zapleczu elity.

Przypomnijmy, że na na prowadzenie w meczu ze Szwecją wyprowadziła nas Iga Świątek, która w meczu drugich rakiet pokonała Mirjam Bjorklund. Relację z tego spotkania znajdziecie TUTAJ. Przysłowiową kropkę nad ,,i” postawiła natomiast Magda Linette. Tenisistka z Poznania pokonała 7:5, 6:4 doświadczoną Johannę Larsson. Spotkanie było bardzo wyrównane. W pierwszym secie Linette prowadziła 4:0, ale rywalkę również było stać na wygranie czterech gemów z rzędu. Końcówka partii należała jednak do Polki i nasza reprezentacja była już tylko jeden krok od wykonania zadania. Czterdzieści minut później wszystko było już jasne. Linette co prawda znów dwa razy dała się przełamać, ale sama była jeszcze skuteczniejsza przy podaniu przeciwniczki. Pokonała Larsson 7:5, 6:4 i wprowadziła reprezentację Polski do baraży.

To oznacza, że już w przyszłym roku nasze reprezentantki mogą rywalizować z najlepszymi drużynami na świecie. Jeśli w kwietniu wygrają mecz barażowy, przyszłoroczne zmagania rozpoczną od kwalifikacji do turnieju finałowego Pucharu Federacji.


Wyniki

Polska – Szwecja 2-0

Iga Świątek – Mirjam Bjorklund 7:5, 4:6, 6:3
Magda Linette – Johanna Larsson 7:5, 6:4
M. Chwalińska, A. Rosolska – J. Larsson, C. Lister