Ranking ATP. Bariera przełamana – Miedwiediew wiceliderem!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Po prawie 16 latach fotel wicelidera rankingu ATP objął zawodnik spoza Wielkiej Czwórki. Daniił Miedwiediew zdobył w niedzielę dziesiąty tytuł z cyklu ATP i przełamał barierę, która była nieruszona od kilkunastu lat. Duży awans zanotował Pierre-Hugues Herbert, z kolei Hubert Hurkacz wypadł z Top 30. 

Daniił Miedwiediew w końcu dokonał tego, na co intensywnie pracował w ostatnich miesiącach. Dyspozycja i rezultaty osiągane przez Rosjanina zapowiadały, że zmiana na pozycji wicelidera rankingu ATP jest bliska. Moskwianin miał już na to szansę w Melbourne, gdyby w finale pokonał Novaka Dżokovicia. Druga okazja miała miejsce w Rotterdamie. Tam Miedwiediew musiał dotrzeć do meczu o mistrzostwo, ale niespodziewanie odpadł w pierwszej rundzie.

W Marsylii wpadki nie było. Finalista US Open 2019 awansował do finału i już wtedy zapewnił sobie fotel wicelidera zestawienia najlepszych tenisistów. W niedzielę Rosjanin zakończył wspaniały marsz Pierre-Huguesa Herberta w Marsylii i sięgnął po dziesiąty tytuł.

Wiedziałem, że zostanę numerem dwa na świecie niezależnie od wyniku w finale. Jednak zawsze lepiej jest, gdy awans w rankingu poparty jest świetnym rezultatem. Dla mojej samooceny to jest dobre, że przed zostaniem numerem dwa, wygrałem turniej – stwierdził podopieczny Gillesa Cervary. Z kolei Herbert, dzięki awansowi do finału, skoczył w rankingu o 20 pozycji i aktualnie zajmuje 73. miejsce.

Miedwiediew jest pierwszym zawodnikiem spoza Wielkiej Czwórki (Federer, Nadal, Dżoković, Murray) od ponad 15 lat, który osiągnął drugie miejsce w klasyfikacji. Ostatni raz wydarzyło się to w lipcu 2005 roku, kiedy to wiceliderem był Lleyton Hewitt.

Do wielu zmian doszło także w drugiej „dziesiątce” zestawienia. Roberto Bautista Agut skoczył o dwa oczka i plasuje się aktualnie na 11. miejscu. Milos Raonic natomiast spadł o cztery pozycje i zajmuje teraz 19. lokatę. Cristian Garin, który triumfował w Santiago, wskoczył do Top 20 i zamyka tę „dziesiątkę”.

Jeśli chodzi o polskich tenisistów to Hubert Hurkacz zanotował spadek o pięć miejsc i wypadł z Top 30 rankingu. Obecnie wrocławianin zajmuje 35. pozycję. Kamil Majchrzak spadł ze 111. na 113. miejsce, natomiast spory awans uzyskał Kacper Żuk. 22-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego dotarł w ubiegłym tygodniu do finału challengera w Sankt Petersburgu (więcej tutaj) i przesunął się o 17 oczek, dzięki czemu zajmuje obecnie najwyższą, 216. pozycję w rankingu ATP.