Ranking. Barty pozostanie liderką klasyfikacji

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Po wycofaniu się Naomi Osaki z Roland Garros 2021, Ashleigh Barty utrzyma pozycję liderki rankingu bez względu na rezultat, jaki osiągnie w Paryżu. O pozycję numer jeden w klasyfikacji ATP walczyć będą natomiast Novak Dźoković i Daniił Miedwiediew.

Naomi Osaka poinformowała w poniedziałek o rezygnacji z dalszego udziału w drugim wielkoszlemowym turnieju w sezonie. Dla rozgrywek oznaczało to między innymi awans Any Bogdan do trzeciej rundy w Paryżu bez konieczności walki. Skutki tej decyzji będą także widoczne 14 czerwca w rankingu WTA. Ashleigh Barty z pewnością utrzyma bowiem pozycję liderki klasyfikacji, niezależnie od tego, jaki etap Roland Garros osiągnie. 25-latka to mistrzyni imprezy sprzed dwóch lat. W czwartek Australijka zmierzy się z Magdą Linette w walce o trzecią rundę.

Nieco ciekawiej sytuacja wygląda u mężczyzn. Daniił Miedwiediew ma bowiem szansę na awans na pierwsze miejsce w rankingu ATP. Aby tak się stało, Rosjanin musi jednak dojść do finału imprezy, pod warunkiem, że tej fazy nie osiągnie Novak Dźoković. Jeśli natomiast ci tenisiści spotkają się w meczu u tytuł, to 25-latek z Moskwy musi triumfować, aby odebrać Serbowi fotel lidera. W każdym innym przypadku na pierwszej pozycji w zestawieniu ATP pozostanie Dźoković.

Wszystko wskazuje też na to, że Hubert Hurkacz odnotuje awans o kilka oczek, pomimo wczesnej porażki we Francji. Wrocławianin plasuje się obecnie na 20. miejscu w klasyfikacji ATP. Po triumfie w Miami Open był już szesnastym graczem świata.