Ranking WTA. Świątek wskoczy do pierwszej dziesiątki. Będzie sąsiadować z Sereną Williams

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek wygrała prestiżowy turniej WTA w Rzymie i zdobyła 900 punktów do rankingu. W poniedziałek nagroda pojawi się jej na koncie, dzięki czemu po raz pierwszy w karierze znajdzie się w czołowej dziesiątce rankingu. Wyprzedzi m.in. mistrzynie wielkoszlemowe, Petrę Kvitovą i Garbine Muguruzę, a tuż przed nią znajdzie się Serena Williams.

Zwycięstwo Igi Świątek w Rzymie to jeden z największych sukcesów 19-letniej zawodniczki, ale też jedno z bardziej znaczących osiągnięć w historii polskiego tenisa. Polka przez cały tydzień grała bardzo dobrze, ale szczególnie zaimponowała w finale, pokonując bez straty gema Karolinę Pliszkovą – mistrzynię sprzed dwóch lat. Jeśli jeszcze nie czytaliście relacji z tego wyjątkowo jednostronnego pojedynku, zaległości nadrobicie TUTAJ.

Nagrodą za doskonale wykonaną pracę będzie 900 punktów do rankingu WTA. Dzięki niej nasza reprezentantka awansuje z 15. miejsca na 10. Nigdy wcześniej nie była tak wysoko notowana. Wyprzedzi m.in. Petrę Kvitovą i Garbine Muguruzę – jedne z największych gwiazd światowych kortów. Tuż przed sobą będzie mieć natomiast legendarną Serenę Williams. Do Amerykanki tracić będzie nieco ponad 350 punktów.

Świątek zostanie drugą Polką sklasyfikowaną w pierwszej dziesiątce rankingu WTA. Pierwszą była oczywiście Agnieszka Radwańska. Do ścisłej światowej czołówki należała również Jadwiga Jędrzejowska, jednak w jej czasach nie istniała jeszcze organizacja WTA.

Świątek na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i można się spodziewać, że do końca sezonu poprawi jeszcze swoją lokatę. W rankingu Race, w którym brane są pod uwagę punkty zdobyte wyłącznie w 2021 roku, Polka zajmuje piąte miejsce. Jednym z celów naszej reprezentantki jest zapewne utrzymanie miejsca w czołowej ósemce, ponieważ wtedy będzie mogła wystartować w wieńczącym sezon turnieju WTA Finals.

Liderką obydwu rankingów, WTA i WTA Race, jest Australijka Ashleigh Barty.