Szanghaj. Sensacyjna porażka Alcaraza. Znamy wszystkich ćwierćfinalistów

/ Piotr Rutkowski , źródło: atptour.com, oprac. własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem 1. podczas imprezy Masters 1000 w Szanghaju Hiszpan Carlos Alcaraz sensacyjnie uległ  Bułgarowi Grigorowi Dimitrowowi. Pozostali faworyci wygrywali . We czwartek pierwsze mecze ćwierćfinałowe.

Spotkanie Hiszpana z Bułgarem zapowiadało się niezwykle ciekawie. Jednak konia z rzędem temu, kto obstawiał porażkę tego pierwszego. Zwłaszcza, że ich bilans bezpośrednich spotkań wynosił 3-0 na korzyść młodszego z tenisistów. Tym niemniej warto wspomnieć, że ich pojedynek w Szanghaju był pierwszym na otwartym korcie twardym. W trakcie meczu, dach nad kortem centralnym był bowiem otwarty.

W premierowym secie jako pierwszy przełamał Dimitrow, który uczynił to w piątym gemie. Alcaraz jednak zdołał odrobić straty w ostatnim możliwym momencie. Szczególnie widoczna była słabość bekhendowa Bułgara. Najwyraźniej podopieczny Daniela Vallverdu nie miał tego długo w pamięci, bo kolejna odsłona rozpoczęła się dla niego najlepiej jak to tylko możliwe – od przełamania. Potem były mistrz ATP Finals wywalczył jeszcze jedno przełamanie i pewnie zapisał seta na swoje konto.

Podobny przebieg miała decydująca partia. Znów bardzo szybko Dimitrow przełamał tegorocznego zwycięzcę Wimbledonu. Alcaraz, mimo wielu starań, nie zdołał odrobić straty, i dość niespodziewanie, pożegnał się z turniejem.

Wiedziałem, co muszę zrobić – stwierdził Dimitrow po meczu. – Wiedziałem, że muszę wywierać na niego ciągłą presję. Nawet jeśli grałem gorzej, gdy moje uderzenia nie były wystarczająco dobre, musiałem ustawiać go w niewygodnych pozycjach. Nie lubi być na tylnej nodze. Dlatego starałem się go postawić w niezręcznej pozycji – stwierdził 32-letni Bułgar, który awansował do pierwszego w tym sezonie ćwierćfinału imprezy Masters 1000.

Półfinałowym rywalem Bułgara będzie Chilijczyk Nicolas Jarry, który pokonał powracającego do niezłej dyspozycji Argentyńczyka Diego Schwartzmana. Warto przy tym wspomnieć, że awans do ćwierćfinału w Szanghaju był dla tenisisty z Santiago swoistym prezentem urodzinowym. Dziś bowiem obchodzi 28. urodziny.

Bardzo dobry turniej notuje Ugo Humbert. Francuz, który w drugiej rundzie odprawił Stefanosa Tsitsipasa, nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Amerykanina J.J. Wolfa. Ćwierćfinałowym przeciwnikiem leworęcznego tenisisty z Metz będzie Andriej Rublow, który okazał się nieco lepszy od innego reprezentanta USA – Tommy’ego Paula.

Przypomnijmy, że wczoraj do najlepszej ósemki awansowali Hurkacz, Marozsan, Shelton i Korda. Mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na czwartek i piątek. Jako pierwsi walkę o półfinał stoczą Polak i Węgier oraz Amerykanie.


Wyniki

IV runda singla:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) – Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) 5:7, 6:2, 6:4

Andriej Rublow (5) – Tommy Paul (USA, 12) 7:5, 7:5

Nicolas Jarry (Chile, 22) – Diego Schwartzman (Argentyna, WC) 6:3, 5:7, 6:3

Ugo Humbert (Francja, 32) – J. J. Wolf (USA) 6:1, 6:2