US Open. Azarenka lepsza od Williams! Ponownie zagra w finale

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Wiktoria Azarenka pokonała Serenę Williams 1:6, 6:3, 6:3 i po siedmiu latach przerwy ponownie zagra w finale turnieju Wielkiego Szlema. Poprzednio o tytuł Białorusinka również walczyła w Nowym Jorku, ale musiała uznać wyższość swojej dzisiejszej rywalki.

Pojedynek na Arthur Ashe Stadium był 23. spotkaniem Amerykanki i Białorusinki. Zdecydowanie lepszym bilansem – osiemnaście wygranych – legitymuje się tenisistka zza Oceanu. Jednak w tegorocznym półfinale to rywalka okazała się lepsza.

Po tym, jak przed tygodniem Azarenka zdobyła tytuł mistrzowski Western&Southern Open, teraz kontynuuje zwycięski marsz. W półfinale pokonała celującą w rekordowy 24. tytuł wielkoszlemowy Serenę Williams.

Amerykanka w pierwszej partii kompletnie zdominowała rywalkę, która wygrała tylko jednego gema. W kolejnych odsłonach rywalizacja się jednak wyrównała. W drugiej odsłonie tenisistka z Europy przełamała podanie Williams dwukrotnie. To pozwoliło jej doprowadzić do wyrównania stanu meczu. Po niespodziewanej przerwie medycznej dla młodszej z sióstr Williams, która zgłosiła problemy z kostką, dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowe wygrała kolejne trzy gemy z rzędu i objęła prowadzenie 3:0 w decydującej partii. Reprezentantka gospodarzy próbowała gonić, jednak nie miała ani jednej szansy na odrobienie straty serwisu i po blisko dwóch godzinach gry zeszła z kortu pokonana. Odkąd została matką, nie może wygrać żadnej imprezy Wielkiego Szlema. W dwóch poprzednich edycjach US Open przegrywała w finale, tym razem przegrała rundę wcześniej.

Na pierwszy wielkoszlemowy tytuł w roli mamy wciąż ma natomiast szansę Wiktoria Azarenka. Białorusinka po siedmiu latach przerwy znowu zagra w finale turnieju Wielkiego Szlema. W 2013 roku na kortach Flushing Meadows walczyła w meczu o trzeci wielkoszlemowy tytuł. Wtedy górą była Serena Williams.

W nocy z czwartku na piątek doszło do długo wyczekiwanego rewanżu. Białorusinka odniosła piąte zwycięstwo nad Williams. Teraz stanie przed szansą na powtórzenie wyników z lat 2012-2013. To wówczas w Australian Open sięgnęła po tytuły wielkoszlemowe. W finale zagra z rozstawioną z numerem cztery Naomi Osaką, która pokonała Jennifer Brady – relację z drugiego półfinału znajdziecie TUTAJ.

Do spotkania Japonki i Białorusinki miało dojść również w finale Western&Southern Open. Wtedy Osaka nie przystąpiła do rywalizacji z powodu kontuzji i mistrzynią została Azarenka.