Wimbledon. Linette i Rosolska wypuściły zwycięstwo

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W czwartek dowiedzieliśmy się, że Magda Linette i Alicja Rosolska będą wspólnie reprezentować Polskę w deblu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W piątek wystąpiły na Wimbledonie, który stanowi dla nich przetarcie przed olimpijskimi zmaganiami. Niestety po niezwykle zaciętym meczu przegrały z Ukrainką Ludmiłą Kiczenok i Japonką Makoto Ninomiyą.

W rozgrywanym na korcie numer 6 meczu pierwszej rundy gry podwójnej kobiet oglądaliśmy dwie półfinalistki tego turnieju sprzed lat. W 2018 roku grała w nim bowiem Alicja Rosolska, a rok wcześniej Makoto Ninomiya. Jako że ta pierwsza grała u boku będącej w rewelacyjnej formie Magdy Linette, a tej drugiej towarzyszyła solidna Ukrainka Ludmiła Kiczenok, mogliśmy oczekiwać ciekawego, wyrównanego spotkania.

Takie też było. Już w pierwszym secie mieliśmy sporo emocji, ponieważ w wielu gemach grano na przewagi. Zaowocowało to trzema przełamaniami. Niestety dwa z nich były autorstwa Ukrainki i Japonki, w związku z czym to one wygrały tę partię 6:4. Kiczenok i Ninomiya były w tej części meczu dokładniejsze i lepiej zorganizowane, ale po grze Polek było widać, że stać je na odwrócenie losów spotkania.

W drugim secie nie było to już tylko subiektywne wrażenie. Linette i Rosolska przejęły inicjatywę i były dużo pewniejsze przy własnym podaniu. Tymczasem u rywalek mocno szwankował serwis Ninomiyi, co Polki potrafiły wykorzystać. Mimo kilku okazji zdobyły tylko jednego breaka, ale to wystarczyło by wygrać partię 6:3 i doprowadzić do wyrównania.

Decydująca odsłona spotkania to z początku dominacja Biało-Czerwonych. Linette i Rosolska prowadziły już 4:1 dzięki dużej dokładności i temu, że wykorzystały serwisową słabość Japonki. Niestety rywalki w ostatniej chwili zdołały odrobić stratę, wyrównując na 5:5, choć Polki były już dwie piłki od triumfu. Rozpoczęła się zatem walka na wyniszczenie. Zwycięsko wyszły z niej Ukrainka i Japonka. Wywalczyły pierwszą w tym meczu piłkę meczową na 9:7 i ją wykorzystały.


Wyniki

Ludmiła Kiczenok, Makoto Ninomiya (Ukraina, Japonia) – Magda Linette, Alicja Rosolska (Polska) 6:4, 3:6, 9:7