Zmiany piłek przyczyną kontuzji? Narzekań tenisistów ciąg dalszy

/ Artur Kobryn , źródło: ubitennis.net, foto: AFP

W ostatnich tygodniach powtarzającym się tematem wypowiedzi tenisistów i tenisistek są piłki. Zdaniem coraz większej liczby graczy ich częste zmiany są przyczyną pojawiania się kontuzji. Do grona zwolenników tej teorii dołączył Pablo Carreno Busta.

Już przed kilkoma dniami informowaliśmy o krytycznych głosach ze strony m.in. Carlosa Alcaraza czy Daniła Miedwiediewa, dotyczących zmian piłek w turniejach ATP. Kolejnym zawodnikiem, który poruszył tę kwestie został Pablo Carreno Busta. Hiszpan na początku października wrócił do rozgrywek po blisko ośmiomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją prawego łokcia.

Przechodziłem rekonwalescencje i wydawało się, że wszystko przebiega w porządku, ale potem nastąpiło pogorszenie sytuacji i musiałem odłożyć w czasie swój powrót. Było to bardzo trudne, szczególnie pod względem mentalnym. Najpierw liczyłem, że wrócę do gry w Indian Wells, potem w Madrycie, następnie w Winston-Salem, a ostatecznie udało się to w zeszłym tygodniu (podczas challengera w Alicante – przyp. red.). Jestem przekonany, że piłki mają coś wspólnego z moją kontuzją – powiedział.

Przed Rolandem Garrosem trenowałem dochodząc do zdrowia po tym urazie i wszystko układało się dobrze. Później zmieniłem piłki na te, którymi gra się w Paryżu i po 20 minutach musiałem skończyć grę, ponieważ w łokciu ponownie pojawił się stan zapalny. To oczywiste, że te piłki się od siebie różnią i ich ciągłe zmiany mają wpływ na występowanie kontuzji. W poprzednim tygodniu graliśmy jednym rodzajem, a w tym już innym. Na poziomie challengerów jest jeszcze gorzej i tych zmian jest więcej, ale i w imprezach głównego cyklu one występują. Nie możemy nawet rozegrać dwóch turniejów tymi samym modelem. Zmiany potrafią wystąpić w jednym cyklu imprez rozgrywanych w Australii, czy na kortach ziemnych – dodał.

Jeszcze bardziej krytyczny od Hiszpana okazał się z kolei Gastao Elias. Portugalczyk we wpisie opublikowanym na portalu X stanowczo wyraził swoje zdanie na temat różnych modeli piłek w turniejach. – Domagam się, by ATP zapłaciło za moją fizjoterapię, której będę potrzebował po graniu piłkami z ich wyboru. Jestem obecny w rozgrywkach od wielu lat i czegoś takiego jeszcze nie widziałem. To jest nieludzkie – stwierdził.