Życiowy wynik Vondrusovej! Czeszka powalczy o triumf w Paryżu

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

Czeszka Marketa Vondrusova pokonała Brytyjkę Johannę Kontę 7:5, 7:6 w półfinale Rolanda Garrosa i w sobotę zagra po raz pierwszy w wielkoszlemowym finale! Dla niespełna 20-letniej tenistki z Sokolova to największy sukces w karierze. O końcowy triumf powalczy jutro z Australijką Ashleigh Barty, która w trzech setach rozstrzygnęła spotkanie z Amerykanką Amandą Anisimovą.

Dla Czeszki i Brytyjki było to już trzecie bezpośrednie spotkanie i drugie w niedługim odstępie czasu. Przed trzema tygodniami obie zagrały o prawo występu w półfinale prestiżowego turnieju w Rzymie, a górą po trzysetowym pojedynku była urodzona w Australii Konta.

Piątkowy występ brytyjskiej tenisistki można określić jednak jako festiwal niewykorzystanych sytuacji. Brytyjka dwukrotnie była blisko zakończenia obu setów na swoją korzyść, ale finalnie górą była jednak rywalka. W obu odsłonach Konta prowadziła 5:3, a w pierwszym miała nawet trzy piłki setowe. W decydujących momentach nie wytrzymywała jednak presji i uległa rewelacji turnieju.

Vondrusova szczególnie w końcówkach partii popisywała się znakomitą celnością podania i świetną grą z głębi kortu. Zirytowana sytuacją na korcie rywalka często popełniała proste błędy, a końcówkę oddała praktycznie bez walki. Decydującym momentem drugiego seta była piłka na 5-2 w tie-breaku, kiedy to Czeszka popisała się genialnym uderzeniem mijającym, którym odebrała przeciwniczce resztki nadziei. Później przy swoim podaniu młoda Czeszka dopełniła jedynie dzieła i zameldowała się w pierwszym seniorskim wielkoszlemowym finale w karierze.

Dla 19-letniej jeszcze Vondrusovej będzie to już trzeci tegoroczny finał w rozgrywkach WTA. Oba wcześniejsze przegrała, ale żaden z nich nie dorównywał randze finałowi, który rozegrany zostanie w sobotnie popołudnie. Czeszka zna już jednak smak zwycięstwa w paryskiej imprezie. Przed trzema laty w parze z Mirjam Kołodziejovą zwyciężyła w deblowym Roland Garros juniorek, a w singlu dotarła wówczas do półfinału. W tegorocznej imprezie wśród seniorów nie straciła jeszcze seta i będzie groźną rywalką dla Asleigh Barty, która w równolegle rozgrywanym półfinale okazała się lepsza od Amandy Anisimovej.