Roland Garros. Świątek vs Gauff

/ Jakub Ślotała , źródło: własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Dotychczas spotkały się dwa razy i zawsze lepsza była Polka. Finał Rolanda Garrosa 2022 to nowy rozdział, ale jak wyglądały dotychczasowe pojedynki Igi Świątek z Cori Gauff i co je łączy?

Twórz z nami najlepszy magazyn tenisowy, zostań patronem Tenisklubu: https://patronite.pl/Tenisklub!

Jeśli dodać wiek tegorocznych finalistek Rolanda Garrosa, otrzymamy wartość mniejszą, niż ilość wiosen Rogera Federera. Polka z ostatnim dniem maja skończyła dwadzieścia jeden lat, a Gauff w marcu świętowała „osiemnastkę”. W takim układzie, historia rywalizacji nie będzie materiałem na epopeję, ale pierwsze starcia mamy już za sobą.

Bezpośrednia rywalizacja została zainaugurowana w minionym roku w Rzymie. Iga Świątek, piętnasta wówczas tenisistka rankingu pokonała Amerykankę w półfinale 7:6(3), 6:3, w drodze po końcowy triumf Internazionali BNL d’Italia. Więcej o tamtym spotkaniu można przeczytać w naszej ubiegłorocznej relacji.

Okazję do rewanżu Gauff miała w bieżącym sezonie w Miami. Polka była już jednak w innej galaktyce i budowała niepowstrzymaną serię zwycięstw, która trwa do teraz. Mecz zakończył się jednostronnym 6:3, 6:1, o czym również pisaliśmy w marcowej relacji.

Biorąc pod uwagę formę w jakiej znajduje się Świątek, nasza rodaczka pozostaje zdecydowaną faworytką. Obie zawodniczki mają podobne warunki fizyczne – 176cm Polka oraz 175cm Gauff, ale ciekawie wypowiada się na temat tej drugiej Martina Navratilova. – Myślę, że po prostu dorasta do swojego ciała. Nadal może trochę się wzmocnić, ale niewiele więcej. Tutaj jest zasadnicza różnica, ponieważ Świątek ma ten etap za sobą, a jej brutalna niekiedy siła i fizyczność to istotne atrybuty.

Debel to inny ciekawy element. „Coco” na Rolandzie Garrosie gra dwa finały, również ten w parze z Jessicą Pegulą. Amerykanka idzie w ślady Świątek, która w poprzednim sezonie również grała paryski finał debla z Bethanie Mattek-Sands, niestety dla Polki przegrany. Czy w finale liderka rankingu znowu będzie o krok przed młodszą rywalką? Przekonamy się niebawem!


Wyniki

Iga Świątek – Cori Gauff

Miami 2022
Iga Świątek 6:3, 6:1

Rzym 2021
Iga Świątek 7:6(3), 6:3