Tokio 2020. Reprezentanci Polski mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, Dziennik Ustaw, foto: AFP

Do ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio pozostało dokładnie 100 dni.  Tymczasem w Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie umożliwiające członkom polskiej kadry olimpijskiej zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi przed wyjazdem do Japonii.

Przełożone na 2021 rok igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca, a więc już za sto dni. Zarówno organizatorzy imprezy, jak i krajowe komitety olimpijskie starają się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo uczestników największej sportowej imprezy czterolecia w czasie pandemii. Komitet organizacyjny, wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, przygotowali chociażby specjalne protokoły, mające uchronić zawodników i nie tylko przed zakażeniem się koronawirusem.

Od pewnego czasu pojawiały się informacje, że również polskie władze mają na uwadze bezpieczeństwo olimpijczyków i mają umożliwić im dostęp do szczepień. W środę pogłoski te stały się faktem. Jak głosi rozporządzenie opublikowane w dzienniku ustaw, zaszczepić będą mogli się „członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych”. Programem szczepień zostaną objęci również piłkarze, którzy będą reprezentować Polskę na EURO 2020.

W świecie tenisa opinie na temat szczepień są mocno podzielone. Jednym z głośniej wyrażających swoją niechęć wobec nich jest Novak Dżoković. Po przeciwnej stronie sporu stoi Andy Murray, który wręcz nalega, by szczepienia dla tenisistów były obowiązkowe. Za sobą szczepienie ma już choćby Simona Halep. Natomiast wśród Polaków niejednoznacznej odpowiedzi na temat skłonności do zaszczepienia się udzielił niedawno Hubert Hurkacz.

W ramach igrzysk po raz trzeci z rzędu rozdanych zostanie pięć kompletów medali. Podczas odbywających się między 24 lipca a 1 sierpnia turniejów wyłonieni zostaną mistrzowie w singlach, deblach, oraz mikście. W 2016 roku w singlu po złoto sięgali Andy Murray oraz Monica Puig. Tytuł mistrzów olimpijskich w deblu przypadł Marcowi Lopezowi i Rafaelowi Nadalowi oraz Jekaterinie Makarowej i Jelenie Wiesninie. Tymczasem triumf w grze mieszanej odnieśli Bethanie Mattek-Sands i Jack Sock.